Topraklama direnci nedir

Topraklama direnci nedir

Doğada bilinen metaller arasında elektriği en iyi ileten malzeme gümüş, ardından bakır ardından da altın gelmektedir.Bu malzemeler iletken malzeme olarak tanımlanmaktadır. Elektrik tesisatında gümüşü kullanmamamızın sebebi doğada az bulunması ve bundan dolayı fiyatının pahalı olmasıdır.

Yalıtkan malzemeler arasında da en çok kullanılan toprak olmuştur. Her yerde çok fazla bulunmasından dolayı kaçak akım toprağa verilir.Toprağın da elbette bir direnci vardır. Direnç elektrik akımı geçerken karşı koyulması olayıdır.

Toprak türlerine göre elektrik direnci değişmektedir.Topraklama yapılırken toprak türleri göz önüne alınmalı ayrıca topraklama hattının da uzaklığı hem maliyet hem de kayıplar göz önüne alınarak projelendirmesi yapılmalıdır.Tabloda toprak türlerinin elektrik dirençleri sayısal olarak verilmiştir.Bataklık bir zeminde daha iyi bir topraklama olacağı söz konusudur. Çok taş barındıran, kayalıklı bir zemin yerine killi toprak ya da bataklık tercih edilmesi son derece önem arz etmektedir.Ancak binaların bulunduğu yer kayalıklı bir zemin ise mecburen bu ortamda topraklama yapılır.Bir kuyu kazılır, bakır çubuk kuyuya konur ve etrafı killi toprak ile kapatılır.

Ardından topraklama ölçümü yapılmalıdır. Bu ölçüm değerinin iyi bir topraklama yapılabilmesi için 10 ohm’dan olabildiğince az olması gerekmektedir.

Ankara topraklama ölçümü, yetkili topraklama firmaları arasında Akçalı Enerji olarak hem imalat hem de topraklama ölçüm işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Topraklama her bina için zorunlu bir işlemdir. Bu işlem bekletilmeden yapılmalı mevcutta yapılmış bir topraklama tesisatı var ise mutlaka topraklamanın sınır değerin altında olduğu teyit edilmelidir.

Enerjiyi kullanmak kadar güvenli kullanmak da son derece önemlidir. Olması muhtemel bir kaçak söz konusu olduğunda doğru topraklama hayat kurtaracaktır.

Topraklama yıldırımdan korunmak için, statik elektrikten korunmak için, elektrikli cihazlardan oluşan kaçak akımın yan etkilerinden korunmak için yapılır. Her elektrik kullanan yapıda topraklama olmalı ve bu topraklamanın 10 ohm’dan daha az bir değerde olduğu netlik sağlanmalıdır.

Topraklama ölçümü için yetkili elektrik mühendisleri tarafından yapılmaktadır.Elektrik mühendisleri odasını topraklama yapmaya yetkili mühendisler kadrosunu, şirketler topluluğunu resmi internet sitesinde yayınlamıştır. Günümüzde barkodlu sisteme geçilmiş olup, bina sakinleri barkottan veya QR koddan binasındaki topraklama değerlerini görebilemktedir.

10 Mart 2020
1.143 kez görüntülendi