Termal Kamera ne işe yarar

Termal Kamera ne işe yarar

Enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili her firmanın makina/ekipmanları arasında mutlaka termal kamera olması gereklidir.Peki termal kamera enerji kimlik belgesi düzenlenirken gerekli midir.

Termal kamera nesnelerin sıcaklık durumunu göstermeye yarayan bir cihazdır.Nesnelerin resmini çekerek hem renk farkıyla hem de derece farkıyla durumunu ortaya koyar. Sıcak olan kısımları kırmızı ile gösterilirken, soğuk kısımları mavi ile gösterilmektedir.

Enerji kimlik belgesi düzenlenirken de binalardaki malzeme detayları gereklidir. Eğer binaya yalıtım uygulaması yapılmışsa, binanın tüm duvarlarının aynı ısı geçirgenliğinde olması beklenir. Bu sebeple termal kamera ile görüntü alınarak, kontrol edilmiş olur.

Uygulamada hata kabul edilen yalıtım malzemesinin süreksizliği, termal kamera görüntüsünde mavi ve kırmızı renklerin görülmesine sebep olmaktadır.Yani ısı köprüleri oluşturup yalıtım malzemesi beklenenden daha az performans sergileyecektir.

Mantolama ısı yalıtımı sonrası iş teslim tutanağı düzenlenirken mutlaka termal kamera ile görüntü alınmalıdır. Şayet duvarlardan alınan termal kamera görüntüsünde kırmızı ve mavi renkler görülüyorsa hatalar düzeltildikten sonra iş teslim alınmalıdır.

01 Mayıs 2019
1.291 kez görüntülendi