Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Enerji kimlik belgesi nedir?
Enerji kimlik belgesi binalarda tüketilen enerjinin ne oranda faydalı olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Tüketilen enerji türü (doğal gaz, elektrik, kömür gibi), ısıtma soğutma cihazları, yapının enerjiyi aktaran malzemeleri üzerinde incelenmesinin ardından hesaba bağlı olarak yetkili kuruluşlar tarafından verilir.
Enerji kimlik belgesi almak için ısı yalıtımı zorunlu mudur?
Enerji kimlik belgesi için yeni binalarda ısı yalıtımı zorunludur ancak eski binalarda (2011’den önce yapılan binalar) ısı yalıtımı zorunlu değildir. Binanın mevcut durumu ne ise ona göre enerji performans hesabı yapılıp ona göre enerji notu verilir. Enerji sınıfı A-B-C-D-E-F-G’dir. Isı yalıtımı olmayan binalar en fazla D sınıfı belge alabilirler.
Enerji kimlik belgesini kim hazırlar?
Enerji kimlik belgesini; elektrik, makina, inşaat mühendisleri ile mimarlardan, enerji kimlik belgesi kursu almış ve bir enerji kimlik belgesi verme yetkisine sahip olan firmada çalışan kişiler hazırlayabilir.
Enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlar?
Akçalı Enerji A.Ş. eski binalara ve yeni bütün yapılara enerji kimlik belgesi verme yetkisine sahiptir. Firmamız; Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce illerinde Enerji Kimlik Belgesi Hizmeti vermiştir. Tüm illerde enerji kimlik belgesi referansımız bulunmaktadır.
Enerji kimlik belgesi kursu nereden alınır?
Enerji kimlik belgesi kursu İnşaat Mühendisleri, Makine Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri ve Mimarlar Odasından alınabilir. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurs vermeye yetkilendirdiği firmalardan alınabilir.
Enerji kimlik belgesi kursu vermeye yetkili kuruluşlar?
Enerji kimlik belgesi kursu vermeye yetkili kuruluşlar Enerji Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanmaktadır
Bep-Tr Nedir?
Bep-Tr enerji kimlik belgesi bilgi girişlerinin ve hesaplamalarının yapıldığı programdır. Programa giriş yapabilmek için Enerji kimlik belgesi uzmanı olmak gerekmektedir.
Bep-Tr2 Nedir?
Bep-tr’ nin yeni versiyonu olan Bep-Tr 2, daha kullanışlı ve daha hızlı bilgi girişinin yapılabildiği programdır. Çizimlerin yapıldığı bir program ve kullanıcı adı ve şifre isteyen bir program olmak üzere iki bileşenden oluşmaktadır.
Enerji kimlik belgesi alınırken nelere dikkat etmeliyiz?
Enerji kimlik belgesi alırken firmanın güvenilirliğini ve yetki belgesini kontrol etmelisiniz.
A sınıfı enerji kimlik belgesi almak için ne yapmak lazım?
A sınıfı enerji kimlik belgesi almak eski binalar için pek mümkün değildir. Ancak iyileştirmelerle A sınıfı belge almak mümkündür. Firmamıza mimari projenizi getirerek A sınıfı belge almak için nelerin yapılması gerektiği hakkında fikir alabilirsiniz.
Enerji sınıfını yükseltmek için ne yapmak lazım?
Enerji sınıfını yükseltmek için ısı yalıtımı, çatı yalıtımı, pencerelerin değişimi gerekmektedir. Ayrıca kullanılan mekanik sistemin değişimi ya da iyileştirilmesi yapılmalıdır.
C sınıfı enerji kimlik belgesi almak için gerekli şartlar nelerdir?
Firmamız önce binanın enerji sınıfını belirlemektedir daha sonra sizlere C sınıfı ve daha üst sınıflar için nelerin yapılması gerektiğini söylemektedir. Firmamıza mimari projenizi getirerek C sınıfı belge alabilmek için nelerin yapılması gerektiği hakkında fikir alabilirsiniz.
Verimli binalar hangileridir?
A-B-C sınıfı enerji kimlik belgesine sahip binalar verimli, D-E-F-G sınıfı binalar verimsiz bina olarak nitelendirilmektedir.
Enerji kimlik belgesini değiştirmek mümkün müdür?
Tabi ki mümkündür. Binaya ısı yalıtımı yapılması, daha verimli kazan, klima kullanmasının ardından sınıfı yükselmiş olan enerji kimlik belgesini alabilir.
Enerji kimlik belgesi hangi durumlarda yenilenir?
Binanın ısı kayıplarının önlenmesi veya kullanılan mekanik sistemin daha iyisiyle değiştirilmesi halinde yeni belge almak gerekmektedir. Bu değişimin bina bütününü etkilemesi gerekmektedir. Sadece bir dairenin içten belli bir kısmına mantolama yapması, enerji sınıfını yükseltmeyeceği için yeniden belge almaya gerek yoktur.
Revize Enerji Kimlik Belgesi Nedir?
Firmamızdan almış olduğunuz enerji kimlik belgenizi, ısı yalıtımı sonrası yeniden almanız gerekmektedir. Firmamız 2 yıl içerisinde yapılan güncellemeler için herhangi bir ücret almamaktadır..
Mantolama zorunluluğu kalktı mı?
Mantolama eski binalar için zorunlu değildir. Mantolama sadece yeni binalar için zorunludur. Isı yalıtım firmalarının mantolama zorunlu şeklinde yayın ve reklam yapması kafaları karıştırmıştır.
Enerji kimlik belgesi örneği?
Enerji kimlik belgesi örneğine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur?
Enerji kimlik belgeleri alınmazsa binalardaki daire ve dükkânlar satılamaz ayrıca kiraya da verilemez. Çünkü elektrik ve doğalgaz aboneliğinde enerji kimlik belgesi istenilecektir.
Enerji kimlik belgesi sorgulama işlemi?
Enerji kimlik belgesi sorgulamak için e devlet uygulamasına tc ve şifre ile girip, arama motoruna enerji kimlik yazarsanız şayet, karşınıza Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sitesi çıkacaktır. İkamet ettiğim bina ya da diğer binalar seçeneğinden ilgili yapının ekb belgesi sorgulanabilir.
Enerji kimlik belgesi için gerekli evraklar?
Enerji kimlik belgesi için mimari proje ve ruhsat gereklidir?
Ekb m2 fiyatları?
Enerji kimlik belgesi m2 fiyatı için firmamızla görüşmeniz gerekmektedir.
Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?
Enerji kimlik belgesi almak için öncelikle yetkili bir firma olan Akçalı Enerji A.Ş. mimari proje ve ruhsat ile başvuru yapılması gerekmektedir. Akçalı Enerji A.Ş. bütün işlemleri yapıp sertifikayı hazırlayıp bakanlığa onaylatmaktadır.
Enerji kimlik belgesi nereden alınır?
Enerji kimlik belgesi Akçalı Enerji A.Ş. gibi yetkili firmalardan alınmalıdır.
Enerji kimlik belgesi yönetmeliği nelerdir?
Enerji kimlik belgesi yönetmeliği 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve sonrasında çıkarılan yönetmeliktir. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/05/20070502-2.htm
Enerji kimlik belgesi hangi yapılara verilir?
Enerji kimlik belgesi yeni veya eski bina, fabrika, eğitim, hastane otel, avm ve müstakil konut tipinde yani bütün binalara verilir.
Her bina enerji kimlik belgesi almak zorunda mı?
2 yıldan az ömrü olan geçici yapılar, 50 m2’nin altında kullanım alanı olan yapılar, Depo gibi enerji tüketmeyen yapılar ile Mücavir alanda kalan 1000 m2 nin altındaki yapılar hariç bütün yapılar enerji kimlik belgesi almak zorundadır.
Enerji kimlik belgesi zorunluluğu ne zaman başladı?
Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 2007 yılında çıkan 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ile başlamıştır. 2011 tarihinden sonra yapılıp iskan alan tüm binaların ekb belgesi mevcuttur.
Enerji kimlik belgesi almasına gerek olmayan yerler?
2 yıldan az ömrü olan geçici yapılar, 50 m2’nin altında kullanım alanı olan yapılar, Depo gibi enerji tüketmeyen yapılar ile Mücavir alanda kalan 1000 m2 nin altındaki yapıların enerji kimlik belgesi almak zorunluluğu yoktur.
Enerji kimlik belgesi niye zorunlu tutuldu?
Verimli bina ve verimsiz binaların ayrımını yapmak için, verimli veya verimsiz olsa bile enerji sınıfını oluşturmak için zorunlu tutulmuştur.
Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 1 yıl ertelendi mi?
Enerji kimlik belgesi için herhangi bir erteleme yoktur. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle enerji kimlik belgesi olmayan binalar için yaptırım başlayacaktır.
Enerji kimlik belgesinin amacı nedir?
Enerji kimlik belgesinin amacı enerjiyi verimli tüketen yapılar ile israf eden yapılar arasında bir ayrım yapıp her yapıyı bir statüye sokmaktır.
Enerji kimlik belgesi ne zaman zorunlu?
Enerji kimlik belgesi 1 Ocak 2020 itibariyle zorunludur. Bina yönetimlerinin bu vakte kadar belgelerini almaları gerekmektedir.
Enerji kimlik belgesi mantolamadan önce alınır mı?
Enerji kimlik belgesi mantolamadan önce alınır. Ancak mantolama sonrası revize edilmesi gerekmektedir.Firmamız 2 yıl içerisinde yapılacak güncellemeler için herhangi bir ücret almamaktadır.
Enerji kimlik belgesinin içeriği nedir?
Enerji kimlik belgesi ısıtmanın, soğutmanın, havalandırmanın, sıcak suyun ve aydınlatmanın birincil enerji miktarını, nihai enerji miktarını ile sera gazı emisyonunu gösteren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış olan bir belgedir.
İstenilen belgeleri vermem halinde teslimat ne zaman olur?
Evrakları verdiğiniz zaman süreyi söylememiz daha doru olacaktır. Enerji kimlik belgesinin onaylanması firmamızın yoğunluğu ile alakalı bir durumdur.
Enerji kimlik belgesi almak için mantolama zorunlu mu?
Enerji kimlik belgesi almak için mantolama (ısı yalıtımı) zorunluluğu yoktur.
Enerji kimlik belgesi olmayan binalara ceza var mı?
Enerji kimlik belgesi olmayanlara herhangi bir maddi ceza yoktur. Ancak belgesi olmayanlar tapuda işlemlerini gerçekleştiremez, elektrik ve doğal gaz aboneliği yapamazlar.
Tek bir daire veya dükkân için enerji kimlik belgesi alınır mı?
Tek bağımsız bölüm için alınabilir ancak bakanlığın istediği bu değildir. Almış olduğunuz belge ile sadece kendi gayrimenkulünüzün değerini öğrenmiş olursunuz.
Enerji kimlik belgelerini hangi bakanlık onaylar? Onay süreci nasıl işliyor?
Enerji kimlik belgelerinin denetimini ve onayını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmaktadır.
Enerji kimlik belgesi ne zamana kadar alınmalıdır?
Enerji kimlik belgeleri hemen alınmalıdır. Çünkü zorunlulukla beraber aşırı yığılmadan dolayı fiyat artacaktır ve belgelerin teslimat süresi uzayacaktır.
Enerji kimlik belgesinin doğruluğunu nereden teyit edebilirim?
Enerji kimlik belgelerinin doğru olup olmadığını http://www.akcalienerji.com/ekb-belgesi-sorgulama/ adresinden öğrenebilirsiniz.
Akçalı Enerji A.Ş. 'nin merkezi Ankara’da. Ben Ankara dışındayım belgemi nasıl alacağım?
Akçalı Enerji A.Ş.'nin tüm illerde şubesi ya da temsilcisi bulunmaktadır. 0312 381 00 18 nolu telefondan şubelerimize yönlendirilirsiniz.
Enerji kimlik belgesi fiyatı neye göre belirleniyor?
Enerji kimlik belgesi fiyatı binanın daire sayısı, kat sayısı ve mimarisine göre değişmektedir. Az bağımsız bölümü olan binalar bağımsız bölüm başına daha fazla, çok bağımsız bölümü olan yapılar bağımsız bölüm başına daha az ücret ödemektedirler
Enerji kimlik belgesi kaç yılda yenilenir?
Enerji kimlik belgesinin geçerliliği tam on yıldır. Ancak mantolama sonrası yeniden belge alınmalıdır.
Almış olduğumuz enerji kimlik belgesinin geçerlilik süresi nedir?
Enerji kimlik belgesi bakanlığın onaylama tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir.
Binaların enerji performansı hesaplanmasında termal kamera ile ölçüm yapılıyor mu?
Termal kamera ölçümü şart değil ancak termal kamera ile binada bulunan yoğun enerji akışları görülebilmektedir. Bu ekstra sunulan bir hizmettir.
Bayiniz olmak istiyorum? Hangi şartları sağlamam gerekiyor?
Firmamız ile iletişime geçmelisiniz.