Mevcut Binalara Enerji Verimliliği Nasıl Uygulanır

Mevcut Binalara Enerji Verimliliği Nasıl Uygulanır

5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ile mevcut binalara 1 Ocak 2020 itibariyle enerji kimlik belgesi zorunluluğu başlayacaktır. Zorunluluğun yaptırımları, bağımsız bölüm olarak nitelendirilen daire ve dükkanların satış ve kiralama işlemlerinin kanunen durdurulması anlamına gelmektedir.

Bu tarihten önce binaların enerji kimlik belgesine sahip olması gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi almak için enerji verimliliği ile alakalı bir çalışmaya gerek yoktur.Sadece mevcut yapının dış duvar, çatı,pencere, gibi enerji kaçışlarının olduğu yerlerin teknik olarak incelenmesi ve enerji tüketen kombi, klima,kazan gibi cihazların verimliliklerinin ölçülmesi gerekmektedir.

Yapı çok eski ve enerji verimliliği yönünden de verimsiz olsa bile enerji kimlik belgesi alabilir. En kötü enerji sınıfı olan G sınıfı da alsa enerji kimlik belgesi var demektir. Kanunen daire ve dükkanını satabilmesi için bir engel ortadan kalmış olur.

Enerji verimliliği ile ilgili çalışmalar 2020 yılından sonra Türkiye’nin tamamındaki yapıların enerji kimlik belgesi olduktan sonra başlayacaktır. Şu anda yetersiz veri ile yapılırsa şayet hesapsız yapılacağından hiç bir anlam içermeyecektir. Sonuçları da muhtemelen yanlış olacaktır. Enerji verimliliği ile ilgili çalışmaların zaman olarak en makul olanı 2020’den sonra yapılmasıdır.

23 Mayıs 2019
451 kez görüntülendi