Mantolama olmadan enerji kimlik belgesi alınır mı

Mantolama olmadan enerji kimlik belgesi alınır mı

Enerji kimlik belgesini;

50 m2 den az kullanım alanı olan,

Depo, ahır, ardiye gibi enerji tüketimi olmayan,

İl sınırları dışında kalan 1000 m2’nin altında olan yapılar hariç tüm binaların alması gereklidir. Enerji kimlik belgesi ile yapının enerji tüketim miktarı ve buna bağlı olarak enerji sınıfı belirlenmektedir. Enerji sınıfları A,B,C,D,E,F ve G olabilmektedir. G sınıfının altında bir enerji sınıfı bulunmamaktadır.

Enerji kimlik belgesi almak için mantolama yapmaya gerek yoktur. Mantolama olmadan enerji kimlik belgesi alınabilmektedir. Mantolama olmadan alınan enerji kimlik belgesi ile yasal bir zorunluluk yerine getirilmiş olunmaktadır.

Enerji kimlik belgesi alabilmek için binanın iskanlı olmasına da gerek yoktur. Enerji kimlik belgesi kanunundaki eski binalara yönelik çalışma yapının enerji tüketiminin ve enerji sınıfının belirlemesidir. Eski binalar enerji tüketimine ve verimine bağlı olarak tüm enerji sınıflarını alabilir. Mantolama, pvc cam, çatı yalıtımı yaparak da enerji iyileştirmesine gidebilir. Böyle bir durum söz konusu ise enerji kimlik belgeleri revize edilmelidir.

Yeni binalardaki enerji kimlik belgesi uygulamasındaki amaç yapıları enerji sınıfları minimum C çıkacak şekilde tasarlayıp imal etmek, proje ve enerji kimlik belgesinden mühendisleri sorumlu kılmaktır.

11 Nisan 2017
484 kez görüntülendi