Malatya enerji kimlik belgesi şubemiz açıldı

Malatya enerji kimlik belgesi şubemiz açıldı

Akçalı Enerji A.Ş. olarak Malatya enerji kimlik belgesi şubemiz telefon numarası 0505 033 01 52’dir.

Malatya da Arapgir enerji kimlik belgesi

Arguvan enerji kimlik belgesi

Battalgazi enerji kimlik belgesi

Darende enerji kimlik belgesi

Doğanşehir enerji kimlik belgesi

Doğanyol enerji kimlik belgesi

Hekimhan enerji kimlik belgesi

Kale enerji kimlik belgesi

Kuluncak enerji kimlik belgesi

Pütürge enerji kimlik belgesi

Yazıhan enerji kimlik belgesi

Yeşilyurt enerji kimlik belgesi hizmeti vermekteyiz.

Enerji kimlik belgesi 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereği bütün binaların almakla zorunlu olduğu bir belge. Bu belge ile binalarda asgari enerji tüketimi belirleniyor. Asgari enerji tüketimi ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma ve sıcak suyun yaşamsal faaliyetlerin gerçekleşecek kadar kullanımını gösteriyor.

Enerji kimlik belgesindeki formlar yaşam olan alanlardaki enerji tüketen cihazlar ile ortamın malzeme özelliklerine bağlıdır. Binadaki kombilerin yoğuşmalı kombi olması iyi bir cihaz seçimi yapıldığını gösterirken mantolama yapılması da iyi bir ortam hazırlandığını göstermektedir.

Ya da enerji verimliliğini aydınlatma yönünden bakacak olursa led lamba kullanılması iyi bir cihaz kullanıldığı göstermektedir. Aydınlık olması istenilen alanın beyaz gibi açık renkte boyanmış olması ise iyi bir ortam olduğunu göstermektedir.

Malatya 800.000 nüfusu ile 28. en çok nüfusa sahip olan Büyük şehirdir. Büyük şehir olması ve lisans, ön lisans, doktora yapan birçok insanı barındırması ile kültür seviyesi ileri de olan bir ilimizdir.Bundan ötürü mü bilinmez ama halk hem mantolama hem de enerji kimlik belgesi konusunda oldukça duyarlı.

Mantolama yani dış cephe ısı yalıtımının enerji sarfiyatını düşüreceğini, enerjiyi verimli kullanmamız gerektiği buralarda gayet iyi biliniyor.Yeni yapılan binalar zaten yalıtımlı yapılmak zorunda. Çünkü standartlar ve yönetmelikler bu işlemi zorunlu koşuyor. Ancak eski binalarda mantolama zorunlu olmamasına rağmen rağbet oldukça fazla. Yalıtım sadece dış cephe ile kalmıyor elbette. Çatı yalıtımı pencerelerin pimapen kullanılmasına gösterilen özen enerji verimliliğini destekleyici çalışmalar.

Türkiye de bina yöneticileri genellikle binalarda enerji verimliliği çalışması yapıp ardından enerji kimlik belgesi alınabileceğini düşünmektedirler. Sanılanın aksine bu düşünce yanlıştır. Binalar verimsiz bir şekilde enerji de tüketseler enerji kimlik belgesi alabilirler. Ancak bu enerji kimlik belgeleri üzerinde binanın enerjiyi verimsiz kullandıkları gözükür. A,B,C sınıfı alamayan binalar D,E,F ve G sınıfı enerji kimlik belgesi alabilirler.Bu sınıflar da enerji kullanımı verimsiz bina anlamına gelmektedir.

Yeni ve eski binalara Malatya da enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmamızdan bu hizmeti irtibat numaraları vasıtasıyla alabilirsiniz.

 

 

08 Nisan 2020
786 kez görüntülendi