Kayseri Enerji Kimlik Belgesi

Kayseri Enerji Kimlik Belgesi

Kayseri Enerji Kimlik Belgesi

Kayseri enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da akcalienerji.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Kayseri de Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talas, Tomarza, Yahyalı, Yeşilhisar ilçeleri enerji kimlik belgesi alırken bizi tercih etmektedir.

Bir milyon üç yüz elli bin nüfusu ile Kayseri Türk milletinin yüzde bir buçuğunu barındırmaktadır. Kayseri’de eski Cumhurbaşkanının adının verildiği Abdullah Gül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Melik Şah Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi bulunmaktadır. Kayseri’deki üniversite öğrenci sayısı altmış ben bin civarındadır. Kayseri’ye öğrencilerinden yüzde yetmişi diğer illerden gelmektedir. Kayserinin doğal güzellikleri Erciyes dağı, Şeker gölü, Derevenk vadisi, Berçin Yaylası, Ağır nas yeraltı şehri, Hacer Vadisi, Soğanlı Vadisi, Ak kışa Kalesi,Palas Tuz gölüdür. Erciyes dağı kış sezonunda İç Anadolu bölgesindeki kayakçıların en çok tercih ettiği yerdir.

Binalar Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Binalar yapılırken kullanılan malzemelere dikkat etmelidir. Ülkemiz diğer dünya ülkelerine kıyasla inşaat sektöründe çok ilerlemiştir. Bundan dolayı ülkemizde inşaat alanında kullanılan bir malzemenin birçok alternatifi bulunmaktadır. Yeni yapıların hem depreme dayanıklılığı, hem mimarisi hem de çok fonksiyonel olması gerekmektedir. Yapıların maliyetleri yüksektir. Yapılmış bir binanın çoğu yapı elemanları sonradan değiştirilemez. İşte bu sebeple taşıyıcı sistem haricinde kullanılan bütün malzemelerin, ısıl geçirgenliği göz önünde bulunarak tercih edilmelidir. Yapılar 50 sene ayakta kalacak şekilde dizayn ve proje edilip imal edilmektedir. 50 sene ömürlü bir yapıda ısı kayıplarının yol açacağı kayıp ülkemiz için hiç iyi olmayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Alırken

Enerji kimliği alırken profesyonel firmalardan destek almak çok önemlidir. Profesyonellik tecrübe ve dürüstlüğün birleşimidir. Tecrübe yanlışlardan doğrulara ulaşarak mümkündür. Bu sebeple enerji kimlik belgenizi alırken tecrübeli firmalardan destek almak son derece önemlidir. Enerji kimlik belgesini almak kadar, enerji sınıfının doğru hesaplanması da önemlidir. Çünkü B enerji sınıfı Çıkacak bir bina yanlış hesaplama sonucu C sınıfı çıkabilir. Enerji kimlik belgesi var ama buradaki enerji sınıfınız yanlış hesaplanmış. Şu an için problem değil ancak ilerleyen yıllarda enerji kimlik belgeleri üzerinde yazan enerji sınıflarına göre vergilendirme yapıldığında daha fazla vergi ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Temin Edilir?

Enerji kimlik belgesi yeni binalar için EKB veya EVD şirketlerinden temin edilebilir. Ancak mevcut yani 2011 yılından önce yapılmış binalar için kesinlikle EVD şirketine başvuru yapılması gerekmektedir. Çünkü mevcut binalar için sadece EVD şirketleri yetkilendirilmiştir. Rav mühendislik hem yeni bina enerji kimlik belgesi yapma yetkisine sahiptir.

Enerji Kimlik Belgesinin doğru olup olmadığına nereden bakarım?

Enerji kimlik belgelerinde yapılan sahtekarlıklar sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tedbir olarak Enerji kimlik belgelerine sertifika numarası vermiştir. Bu sertifika numaraları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sitesinden enerji kimlik belgenizin doğru olup olmadığının teyit edebilirsiniz.

http://www.bep.gov.tr/BELGESORGULAMA/Sorgulama.aspx

Kayseri’de Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, alış veriş merkezi, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Kayseri ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Kayseri ilinde eski binaların ise yaklaşık % 5’i enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.920 kez görüntülendi