Lisanslı Enerji Kimlik Belgesi

Lisanslı Enerji Kimlik Belgesi

Türkiye’nin Her Yerine Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da akcalienerji.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Eflani, Eskipazar, Merkez, Ovacık, Safranbolu, Yenice ilçelerinde de enerji kimlik belgesi düzenlemeye hak hazanmış enerji kimlik belgesi şirketiyiz.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji tasarrufu kombiyi kısmak demek değildir. Enerji tasarrufu aynı zamanda mantolama demektir, çatı yalıtımı demektir, uygun pencere seçimi demektir. Enerji tasarrufu yapının ısı kayıplarını önlemek, ısıtma soğutma, havalandırma ve aydınlatma için enerjiyi en verimli kullanan elektronik ürünü seçmektir. Türkiye enerji de dışa bağımlı bir ülkedir. Mutlaka enerjiyi tasarruflu kullanmamız gerekmektedir.

Kombi seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kombi seçimi yapılırken kesinlikle yoğuşmalı kombiler arasında bir seçim yapılmalıdır.

Sadece kombi seçimi yeterli midir?

Kombi sadece sıcak suyu üreten elektronik bir üründür. Üretilen sıcak suyun peteklere dağıtılırken ısı kaybı yaşamaması son derece önemlidir. Ayrıca peteklerin durumu da çok önemlidir. Yıllık bakımları yapılmayan kombi ve petekler verimli çalışmamaktadır.

Isı Yalıtım Malzeme Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Isı yalıtım yaptırırken dikkat edilmesi gereken unsurlar; kaliteli malzeme seçimi, malzemenin kalınlığı ve kaliteli işçiliktir. Isı yalıtım ürünlerinden eps, xps ve taşyünü çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Isı yalıtım malzeme seçimi için 5 cm ya da 6 cm demek uygun değildir. Çünkü güneş gören cephelerin daha az, görmeyen cephelerin ise daha fazla yalıtıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca yalıtım firması ile çalışan işçilerin sigorta yaptırılması yönünde kesinlikle sözleşme yapılmalıdır. İş güvenliği ekipmanlarının kullanılması( çelik iskele, baret, iş güveliği ayakkabısı, eldiven) kesinlikle ısı yalıtım sözleşmesinde belirtilmelidir.

Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Haziran 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 750.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, alış veriş merkezi, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Eski binaların ise yaklaşık %10 ’u enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

 

31 Mart 2017
1.784 kez görüntülendi