Isparta Enerji Kimlik Belgesi

Isparta Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi yönetmeliğinde belirtilen tarih 1 Ocak 2020 tarihinde son bulacak. Yaptırımları olan bu belge binaların enerji kategorilerini belirtmek üzere yürürlüğe giren yönetmeliğin şartı.

Bütün binaları kapsayan uygulama binaları yüzeysel olarak incelenmesini şart koşmaktadır. Tüketilen enerjilerin hem tasarruf hem de verimlilik yaparak azaltılması asıl amaç.Enerjinin tasarruf ederek tüketilmesi başka bir yöntem, verimlilik yaparak tüketilmesi daha ayrı bir yöntem şeklinde bilimsel olarak 2 ye ayrılmıştır.

Kullanılmayan lambaların kapatılması tasarruf dediğimiz zaman ilk akla gelen uygulamadır.

Verimlilik denildiğinde ise akla gelen bir uygulama malesef olmamakta. Verimlilik konfor ve faydalanma değişmeden enerji tüketimini azalmaktır.Basit örnekler vermek gerekirse;

-80 Watt elektrik tüketen bir lamba 12 Watt elektrik tüketen led lamba ile değiştirilebilir.Sonuç olarak bu uygulamanın ardından saatte 68 Watt daha az elektrik tüketilmiş olur.Konfor şartlarında herhangi bir değişiklik olmaz. Aynı oranda aydınlanma sağlabilir. Daha az elektrik tüketildiği için az elektrik üretme başlayacaktır. Daha az zehirli gaz atmosfere yayılmış olacaktır.Enerji kimlik belgesindeki aydınlatma enerji sınıfı A’ya bile yükselebilir.

-Diğer bir örnek dış cephe ısı yalıtımı olabilir.Dış duvar malzemelerinde yalıtım uygulaması olamayn bir binaya 5 cm kadar ısı yalıtım malzemesi manto giydirilir ise dış duvar kabuğunun ısı iletimi azalacaktır. Evlerde ısınma için tüketilen doğalgaz 120 m2 bir ev için 20 m3 ise yalıtım sonrasında 10 m3 e kadar düşebilir. Sonuç olarak günlük 10 m3 e düşecektir.

Isparta da enerji kimlik belgesi yapılan binalar bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilmektedir.

25 Eylül 2019
1.869 kez görüntülendi