Evd Nedir Smm Nedi

Evd Nedir Smm Nedi

EVD, Enerji verimliliği danışmanlık firmasıdır. Binalarda enerjinin verimli kullanılmasına ilişkin yapılabilecekleri projelendirir, yatırımın geri dönüş süresini hesaplar, ilgili kurumlardan bu konuda teşvik ve destekleri yapı adına alır.Sanayi yapılarında yetkilendirilmiş, binalarda yetkilendirilmiş ve her ikisinde yetkilendirilmiş olan enerji verimliliği danışmanlık firmaları vardır.

Enerji verimliliği firmalarının bu konuda yaptığı en basit işi anlatmak gerekirse, yapıda gerekli aydınlatma ihtiyacını tespit eder. Aydınlatma cihazlarını, aynı aydınlatma özelliğinde daha az enerji tüketen başka cihazlarda değişmesi durumunda maliyeti hesaplar. Yatırımın kaç yılda kendini amorti edeceğini hesaplar, ilgili kurumlara başvuru yapar ve firma/yapı adına teşvik almış olur.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilirler.

SMM, Serbet mühendislik müşavirlik firması adına gelir. Elektrik, mimari,mekanik projeleri çizen firmalara verilen isimlerdir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilirler.

Enerji verimliliği danışmanlık firmaları ile serbest mühendislik müşavirlik firmaları ayrıca enerji kimlik belgesi konusunda hizmet verirler.Bu hizmeti sağlayabilmek için bünyelerinde enerji kimlik belgesi uzmanı bulundurmak zorundadırlar.

Smm ya da evd firmaları tarafından yapılan enerji kimlik belgelerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetler.

 

23 Nisan 2019
2.243 kez görüntülendi