Eski binalara enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Eski binalara enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Eski binalara enerji kimlik belgesi nasıl alınır? 5627 sayılı kanun yönetmeliğinde binalar eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Enerji kimlik belgesi hakkında uygulamanın nasıl olacağını açıklayan yönetmelikte 01-01-2011 tarihinden sonraki binalar yeni bina, 01-01-2011 tarihinden önce ruhsat alan binalar mevcut bina olarak belirlenmiştir.

Yeni binalarda enerji kimlik belgesi için belediyeden onaylı mimari, elektrik, tesisat projesi ve ısı yalıtım malzemelerini içeren izoder raporuna göre hesap yapılmalıdır. Proje ve ekleri ne ise bina o düzende yapılmak zorundadır. Yapı denetim ve belediye onayından ancak bu şekilde geçebilir.

Eski binalara enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Eski binalar, inşaatın yapım tarihindeki yürürlükte olan imar yönetmeliğe göre inşaa edilmiştir. Ancak projesi üzerinde değişiklikler olabilmektedir. Bu değişiklikler, sobalı iken kombiye geçilmesi gibi, çatı yalıtımının değiştirilmesi gibi, pencerelerin ahşap yerine pvc ile değiştirilmesi gibi, dış cephe duvarlarına ısı yalıtımı (mantolama) yapılması gibi değişiklikler olabilir. Bu sebepten dolayı projeye ek olarak binanın yerinde yetkili mühendis tarafından incelenerek rapor edilmesi ve beptr2 programına işlenmesi gerekmektedir. Enerji Bakanlığı bu raporu düzenleyebilmesi için bina etüt proje uzmanı sertifikası vermektedir. Bu sertifikaya sahip uzmanların çalıştığı firmaları eski binalara enerji kimlik belgesi düzenleyebilmeleri konusunda yetkilendirmiştir.

Konuyu özet olarak geçtikten sonra şimdi gelelim eski binalara enerji kimlik belgesi nasıl alınır sorusuna.

Eski binada tapu sahibi olan kat maliklerinden birisi enerji kimlik belgesi alabilmek için Akçalı Enerji A.Ş. şubelerinden birisine başvuru yapmalıdır. Başvuru kaydı alınır ve sözleşme düzenlenir.Daha sonrasında etüt proje uzmanı mühendis bina mahaline giderek rapor düzenlemelidir. Mühendisin bina mahaline gideceği gün ve saat kararlaştırıldıktan sonra yöneticiye bilgi verilir. Belirtilen saatte mühendis binaya gelerek raporunu düzenler. Binanın mimari projesi üzerinden beptr2 programında enerji performans hesabı yapılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaya gönderilir. Bakanlık kimlik belgesini onaylar ve e devlet sistemine düşmüş olarak.

Başvuru yapan kat malikine bilgi verilir. Kat maliki gelir enerji kimlik belgesini alır ve ödemesini yapar.

22 Aralık 2018
4.610 kez görüntülendi