Eski binalara enerji kimlik belgesi nasıl alınır

Eski binalara enerji kimlik belgesi nasıl alınır

Enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi binanın yapım yılına bağlı olarak değişmektedir. Çünkü yönetmelik 2011 tarihinden sonra yapılan binaları yeni bina, 2011 tarihinden önceki binaları mevcut bina olarak tanımlamaktadır. Yeni binalara ekb belgesini ekb uzmanı mühendisler yapabilirken, mevcut binalara enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi smm ve evd firmalarına verilmiştir.

Mevcut binaların enerji kimlik belgesi alması için binayı belli bir forma getirmesine gerek yoktur. Binanın mevcut durumu ne ise ona göre hareket edilmektedir. Bina yönetimlerinin en çok üzerinde düşündüğü konu, ısı yalıtımı yaptırmadan nasıl alabiliriz sorusudur. Bu düşünceye sebep ısı yalıtım firmalarının reklamlarından dolayı ve iptal edilen ısı yalıtım kanununun bıraktığı olumsuz izlerdir.

Bina yöneticisi 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle zorunlu olan enerji kimlik belgesini almak için mevcut binalara enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisine sahip firmaya başvuru yapacak. Yetkili firmanın isteyeceği;

-Mimari proje,

-Yapı ruhsatı,

-Tapu fotokopisini mühendislerin binayı incelemeye geleceği zamana kadar hazırlayacak. Enerji kimlik belgesinin onaylanmasına müteakip ödemesini yapıp enerji kimlik belgesini teslim alacaktır.

15 Mayıs 2019
883 kez görüntülendi