Erzurum Enerji Kimlik Belgesi

Erzurum Enerji Kimlik Belgesi

Erzurum Enerji Kimlik Belgesi

Erzurum ilinde enerji kimlik belgesi almak için 0442 442 00 99 nolu telefondan başvurunuzu yapabilirsiniz. akcalienerji.com adresinden online başvuru yapabilir ya da Muratpaşa Mah. Haşıl Efendi Cad. Akgül İş Merkezi Kat:6 No:14  Erzurum Akçalı Enerji A.Ş. şubemizden kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Erzurum da Aşkale, Aziziye, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere, Yakutiye ilçelerinde de enerji kimlik belgesi düzenledik, düzenlemeye de devam ediyoruz.

Erzurum Isı Yalıtımı Hakkında

Erzurum ve Kars Türkiye’nin kışı en soğuk geçiren şehirlerimizdendir. Şehirdeki evlerin tamamı daha doğalgaz sistemine geçmemiştir. Isı yalıtım yaptırmak yeni binalarda zorunluluk haline gelmiştir. Eski binalar için ısı yalıtım zorunluluğu bulunmamasına rağmen,Erzurum’da ısı yalıtım sektörü de hızla değer kazanmaktadır. Isı yalıtım sektöründe faaliyet gösteren firmaların birkaçı; Buzdağı İnşaat, Koşumlar İnşaat, Sade İnşaat’tır.

Tek Bir Daire veya Dükkân için Enerji Kimlik Belgesi(EKB)  Alınır Mı?

Tek bir daire veya dükkan için enerji kimlik belgesi alınamaz. Enerji kimlik belgesi binanın tamamı için düzenlenmek zorundadır. Çünkü yapılar temeli, dış duvarları, çatısı ile bir bütünlük oluşturmaktadır.

Enerji kimlik Belgelerini (EKB) Hangi Bakanlık Onaylar? Onay süreci Nasıl İşliyor?

Enerji kimlik belgesinin onay ve denetleme işleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilmiştir. Bakanlık yapılan Enerji Kimlik Belgelerini Beptr2 sistemi üzerinden onaylamaktadır. Sistem üzerinden onaylanması ile enerji kimlik belgelerinin hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi(EKB)  Ne Zamana Kadar Alınmalıdır?

Enerji kimlik belgeleri hemen alınmalıdır. 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren enerji kimlik belgesi olmayan binalarda  satış ve kiralama işlemleri yapılmayacaktı. Ancak belge olan bina sayısının az olması, firma sayısının az olması sebebiyle 1 Ocak 2020 tarihine ertelenmiştir.  Yetkili firma sayısının artması ve yeterli süre verildiği için artık erteleme olmayacaktır.

Enerji kimlik belgesini erken alan avantajlı.

Enerji kimlik belgesi alanların yüzdesi mevcut binalar için %20 civarındadır. Zaten yeni binalar bu belgeyi iskân başvurunda hatta bazı belediyeler %100 yapı denetim hak edişinde istemektedirler. Erken almanın fiyat ve zaman kazanma anlamında avantajları mevcuttur.

Erzurum’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

2019 yılı Ocak ayı itibariyle Türkiye genelinde 834.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Erzurum ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Erzurum ilinde eski binaların ise yaklaşık % 3’ü enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
2.681 kez görüntülendi