Enerji verimliliği için kanunlar şart

Enerji verimliliği için kanunlar şart

Enerji türleri olarak kömür, elektrik, doğal gaz, kaya gazı, petrol kullanılmaktadır. Bilimsel çalışmalar neticesinde, üretilen cihazların çalışma şekillerine göre kaynaklarının tüketiminde değişiklikler olmaktadır.

Sanayi ve konutlarda doğal gaz bir ısınma enerjisi temininde kullanılırken, araçlarda petrol türevleri ve elektrik, yüksek ısıtma ihtiyacı gereken demir çelik fabrikalarında taş kömürü kullanılmaktadır.

Çağın getirdiği en çok tüketim enerjidir. Hem bu kaynakların sonsuz olmaması hem de kullanımı sonrasında açığa çıkan sera gazları sebebiyle en asgari tüketilmesi gerekmektedir.

2011 sonrası çıkan enerji verimliliği kanunu ile konutlarda kullanılan enerjinin asgari düzeyde tutulması hedeflenmektedir. Enerji kimlik belgesi ile enerji notu verilmekte ve binalar sınıflandırılmaktadır.

Şayet kanunlar olmasa, düzen kurulmasa her yapı farklı enerji türleri ve miktarı ile ısınma ihtiyacını karşılardı. Kanunların bizler için, bizden sonrakiler için düzen kurucudur. Kanunlara riayet etmek bu anlamda son derece önemlidir.

 

04 Mayıs 2019
437 kez görüntülendi