Enerji tüketimi nasıl azaltılır

Enerji tüketimi nasıl azaltılır

Binalarda tüketilen enerjilerin asgari şarttaki durumunun bilinmesi sebebiyle enerji kimlik belgesi zorunluluğu gelmiştir. Bu belge ile aslında toplam tüketimi göstermemektedir. Zaten mantıken de gelecekte ne kadar enerji tüketileceğini bilmek mantıksız olur. Enerji tüketimi bazen sadece asgari tutar ile bilinçli bir tüketimle olabilir. Ancak bilinçsiz tüketim de elbette mümkün.

Evlerde tükettiğimiz enerjiyi biraz detaylı olarak inceledik. Bu tüketimler elektrikli ev aletleri ile gerçekleşir.Buzdolabı, çamaşır makinesi, mikser, elektrikli fırın, kettle, tost makinesi, kombi, şofben, klima, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi, çamaşır kurulama makinesi, traş makinesi, televizyon, telefon, bilgisayar, lambalar, ziller, diyafon, ütü, doğal gaz ocağıdır.Bu tüketimlerin amacı ısıtma, soğutma, sıcak su, aydınlatma, havalandırma, yiyecek-içecek hazırlama, temizlik, kişisel bakım, iletişim için olmaktadır.

Tüketim şekillerini değiştirmek ya da iyileştirmek ile toplam enerji tüketimi azaltılabilir. Birkaç enerji tasarrufu yöntemlerini sizler için paylaşacağız. Bu etkili yöntemler:

-En verimli cihazları almak verimliliğin ilk şartıdır. Enerji tüketimi A+++ olan cihazların belirli şartlarda optimum verimlilik sağladığı TSE tarafından onaylanmaktadır. Artık gerek elektrikli ev aletleri olsun gerek ulaşım araçları, gerekse sanayi cihazları olsun ticari rekabet enerjiyi en az tüketen ürünü yapma yarışıdır. Firmalar cihazların fonksiyonlarını iyileştirmenin yanında, ergonomik olmasına, güzel bir tasarıma sahip olmasına ve en önemlisi enerjiyi en az tüketmesine göre rekabet yarışı içerisindedirler.

-Isıtma ve soğutma enerjisini azaltmak için binalarda ısı tranfer hızını kesmekle mümkün olur.Yalıtım yapılarak ısı transfer hızı kesilir ve cihazlar oram ısısını ayarlamak için çok çalışmak zorunda kalmaz.

-Mimari değiştirilerek güneş enerjisini en etkin şekilde kullanmaktır. Camlardan güneş ışığı girerken, ısı transferini önlemek esas alınmaktadır. Argon gazı bulunan low e camlar ile hem güneş ışığı girerken hem de ortam ısısı korunmuş olmalıdır.

-Fırın ve ütü kullanımında bilinçlenme sağlanmalıdır. Kullanımın bitmesine 5 dakika kala prizden çekilmeli ya da düğmesinden kapatılmalıdır. Çünkü içerisindeki ısı çok yüksek derecelere çıkmıştır. Isının bir anda oda sıcaklığına gelmesi mümkün değildir. Yaklaşık olarak 5 dakika gibi bir soğuma süresi olur. Bu sürede yiyecekler ya da çamaşırlara makinelerdeki ısı transfer olur.

-Şofben, termosifon yerine kombiden sıcak su almak ya da en verimlisi olan güneş enerji sistemi kullanmak en iyisidir.Ayrıca kettle yerine ocaktan su ısıtmak da verimliliğe giden yoldur.

Özetle enerjiyi verimli kullanıp tasarruf edip hem doğayı hem de bütçemizi düşünmek zorundayız. Enerji kimlik belgesi alarak da binanın yalıtım özelliklerini ve cihazların verimliliklerini tescil ettirmiş olursunuz. Binadan gayrimenkul alacak kişiler enerji kimlik belgesi ile binanın asgari enerji tüketimi konusunda bilgilenmiş olur.

Enerji kimlik belgesi almak için Ankara enerji kimlik belgesi yetkili firma olan Akçalı Enerji ile irtibat kurunuz. Telefon numaramız 0312 381 00 18’dir. Şimdiden enerji kimlik belgesi fiyatı alarak bina yönetimine sunabilirsiniz.

07 Nisan 2020
191 kez görüntülendi