Enerji Tasarrufu

Enerji Tasarrufu

Enerji, gerekli olduğu kadar tasarruflu kullanılmasının muhakkak olduğu bir kaynaktır. En önemli ihtiyacımız olan enerjinin bilinçsiz olarak kullanılması uzun vadede insan hayatına ve dünyaya büyük zararlar vermektedir. Bu nedenle hayatımızın her anında kullandığımız enerjinin tasarrufu için daha fazla hassas davranmalıyız. Özellikle nüfus artışı, modernleşme ve yüksek binaların artması ile beraber ülkemizde enerji tasarrufu adına daha fazla dikkat edilmesi gereken bir noktaya doğru adım adım ilerlemekteyiz. Enerji tüketiminin bir çoğu sanayide, geri kalanı ise yerleşim yerlerindedir. Bu nedenle bu iki alanda enerji tasarrufu adına bir çok televizyon programı, radyo programı, projeler ve benzeri daha bir çok bilinçlendirici ve sonuçlandırıcı çalışmalar ortaya çıkmıştır.

Bunlardan en önemlisi olan enerji kimlik belgesi yerleşim yerlerinde her binanın alması zorunlu olan bir belgedir. Alınmadığı taktirde 2020 yılından itibaren EKB belgesi bulunmayan binaların satış ve kiralaması yasaklanacaktır. Bunun yanı sıra enerji kimlik belgesi olmayan binalar için de ayrıca cezai yaptırımlar uygulanacaktır. Bu nedenle artık her binanın bir EKB belgesi zorunluluğu vardır.

Enerji kimlik belgesi, sera gazı salınımı ve enerji kullanımı hakkındaki bilgileri içeren belgenin genel adıdır. Isı yalıtımı, aydınlatma ve benzeri bilgileri kapsayan, özellikle fazla ve gereksiz enerji kullanımı için tasarruf sağlayan ve yeni binalar için oldukça büyük önem arz eden bu belge enerji verimliliği sağlarken aynı zamanda çevreye zarar verebilecek olan her türlü faktörün önüne geçmektedir. Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmalar çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yetkili ve tamamen güvenilir firmalardır. Gerekli denetim ve ölçülerden sonra enerji kimlik belgesi alınmaktadır.
Enerji kimlik belgesi fiyatları genel olarak binaları yapısına ve metrekare ölçülerine göre belirlenmektedir.

15 Şubat 2019
166 kez görüntülendi