Enerji sınıfının önemi

Enerji sınıfının önemi

Binalarda tüketilen enerji türlerinin ne oranda faydalı olduğunu ölçmek, binaları enerjiyi verimli tüketmelerine göre kategorize etmek için enerji kimlik belgesi zorunluluğu başlatılmıştır.

Asıl amaç ak oyun ile kara koyunu birbirininden ayırmak.

Binalara 7 enerji sınıfı verilmektedir. A’dan başlayıp G sınıfına kadar binalar enerji performansına göre sınıflandırılır.A sınıfı en iyi sınıfa sahip binayı göstermektedir. Tam tersi olarak G sınıfı da en kötü enerji sınıfına sahip olan binayı gösterir.

Bina sınıfının A olabilmesi için mutlaka enerji üretmesi gerekmektedir.Enerji üretimi güneş enerjisi ile mümkündür.

B sınıfı enerji kimlik belgesine sahip binalar genellikle müstakil yapılar, işyeri binaları ve ofis şeklinde kullanılan kamu binalarıdır.B sınıfı binalar kesinlikle yalıtımlıdır ya da yenilenebilir enerji tüketmektedirler. Isı pompası, güneş enerji paneli gibi.

C sınıfı binalar ise sadece dış cephe yalıtımı yapılmış, ısıtma soğutma ve aydınlatma enerjisi tüketiminde verimliliği yakalayamamış binalardır.

D sınıfı binalar yakıt olarak doğal gaz kullanan bina duvarlarının u katsayısı 0,5-0,8 arasında olan binalardır. Bu tarz binalarda kolon ve kirişler yalıtımsız kaldığı için duvarların u değeri yeterli olmamaktadır.Genellikle sandviç duvarları vardır. Yani iki tuğla arasında yalıtım malzemesi bulunmaktadır.

E sınıfı binalar yığma tuğla, taşıyıcı tuğla ile yapılmış olup doğal gaz ile ısıtma ve soğutma yapan binalardır.

F sınıfı binalar güneşten çok yararlanamayan ya da kömür yakıt kullanan binalardır.

G sınıfı binalar ise kömür yakıt kullanıp, sıcak suyu şofben ya da termosifondan karşılayan duvar u değeri yüksek binalardır.

Genelleme yaparak bina sınıflarını anlaşılır olabilmesi için detaylı anlattık. Ancak binanın hangi ilde olduğu, cephesi, kat yüksekliği, pencereleri sınıflarını önemli ölçüde değiştirir.Ayrıca bina sınıfını alabilmek ve enerji kimlik belgesi onayı yapabilmek için mutlaka beptr2 yazılımı kullanılmalıdır.

Beptr2 yazılımı enerji kimlik belgesi uzmanları için şifre ile erişilen programdır.

20 Nisan 2019
462 kez görüntülendi