Enerji kimlik belgesinin mantığı

Enerji kimlik belgesinin mantığı

Enerji kimlik belgesi düzenlenirken binanın yapımında ya da sonrasında kullanılan malzeme bileşenlerinin tespit edilmesi gereklidir. Malzeme bileşenlerinin tespiti enerji kayıp miktarını ölçmek için yapılır.

Örneğin binanın dış duvar bileşenlerini incelersek.

Duvar elemanı içerisindeki malzemeler ne kadar ısıyı az geçirirse o kadar verimli olduğuna işarettir. Hiç ısıyı iletmeyen malzeme malesef yoktur. Ancak ısıyı çok ileten ve az ileten malzemeler mevcuttur. Malzemelerin ısıyı iletme özelliği olan u değerlerine bakılarak tercih yapılır.Betonun ısıyı iletme değeri olan u=2,5 değerindedir. Ancak polistren köpüğün ısı iletme değeri u=0,35’tir. Enerji verimliliği isteniyorsa u değeri düşük olan malzeme tercih edilmelidir.

Ayrıca malzemelerin kalınlığı arttıkça da ısı iletmeleri azalmaktadır. Ama böyle bir uygulamada evlerdeki kullanım alanları azalacaktır.60 cm kalınlığında örülen bir duvar 150 m2’lik bir evde 10 m2 azalmaya sebep olacaktır.

Enerjiyi verimli tüketmek için en mantıklı karar ısı yalıtım malzemeleri olarak görülmüştür. Hem kullanım alanlarını daraltmamakta, hem de daha ekonomik çözümler sağlamaktadır.

Enerjiyi verimli kullanmak için alınan kararların başında enerji kimlik belgesi uygulaması vardır.

30 Nisan 2019
394 kez görüntülendi