Enerji Kimlik Belgesinin Ev Sahiplerine Faydası

Enerji Kimlik Belgesinin Ev Sahiplerine Faydası

Enerji kimlik belgesi hakkında bilinmeyenlerden birisi de enerji kimlik belgesinin faydası nedir sorusu.

Uzmanından soruya en güzel ve açıklayıcı cevapları sizler için aldık.

“5627 sayılı kanun gereği yeni ya da eski olsun bi kaç istisna hariç bütün ev ve dükkan sahiplerini ilgilendiren enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi yetkili bir smm firmasında çalışmak kaydıyla enerji kimlik belgesi uzmanlarına verilmiştir. Ekb uzmanlığı mimarlar ile inşaat, makine ve elektrik mühendislerinden aldıkları eğitimi 70 ve daha üzeri puanla geçenlere veriliyor.

Enerji kimlik belgesi yeni binalarda iskan aşamasında isteniyor. Tapudaki satışlarda ise yeni ve eski bina fark etmeksizin herkesten istenecek. Elektrik ve doğal gaz abonelikleri ile vergilendirme de bu belgeye göre yapılacak.Enerji kimlik belgesi avantajları bina enerjisi sınıfına göre değer kazanacaktır.

Belge üzerinde bulunan enerji ve sera gazı emisyon  miktarlarının kabul edilebilir nitelikte olmasında ise vergide, ve enerji alımında (elektrik ve doğal gaz) indirim yapılacağı düşünülmekte.

Beptr2 versiyonu ile enerji kimlik belgeleri artık daha reel hesap metodu uygulanarak oluşturuluyor. Beptr2 yazılımı bep buy denilen bir ara program ile çalışmaktadır. Bu program her türlü geometrik kat planını çizmeye elverişli.

Enerji kimlik belgesi Türkiye’nin iklim bölgelerine göre sonuç vermektedir. Ülkemizde genellikle oda sıcaklığı 22 derecede tutulmak isteniliyor. Sıcak iklime sahip 1. ve 2. iklim bölgelerinde kışın bunu sağlamak daha kolay olurken yazın da daha zor olmaktadır. Çözüm tabi ki ısı geçişi en az olan malzemeler kullanmak veya bu malzemelerle bina dışını sonradan örtmek.

Mantolama, dış cephe ısı yalıtımı olarak da bilinen bu uygulama ile her %30 lara varan enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Isı yalıtımı ile yazın ve kışın ısıtma/soğutma anlamında enerjiden tasarruf mümkün olabilmektedir.

Aydınlatma anlamında ise yatırım maliyeti yüksek, bununla beraber verimliliği ve getirisi yüksek led lambalar ön plandadır. Artık led lambalar Türkiye’ de de üretilmektedir. %100 milli led lamba üreten Lukston A.Ş. örneklerden birisi.”

05 Aralık 2017
1.627 kez görüntülendi