Enerji kimlik belgesini kim alır

Enerji kimlik belgesini kim alır

Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020 itibariyle başlamaktadır. Bu tarih gelmeden enerji kimlik belgesinin alınması gerektiğini bilenler yetkili smm ya da evd firmalarına başvuru yaparak ekb belgelerini almaktadırlar.

Enerji kimlik belgesi düzenlememiz için bize başvuru yapanlar; bina yöneticileri, iskan alacak müteahhitler, geçici kabul onayı alacak inşaat şirketleri, ısı yalıtımı yapan mantolama firmaları ve kurumlardaki enerji yöneticileridir.En çok başvuruyu bina yönetimlerinden almaktayız. Çünkü binalarda aidatların toplanması, tadilat bakım onarım gibi sorunların çözülmesi, binanın resmi işlemlerinin yürütülmesi ile yöneticiler uğraşmaktadır.

Ayrıca enerji kimlik belgesi için gerekli evraklar listesinde bulunan mimari proje ve yapı ruhsatı yöneticiler tarafından muhafaza edildiğinden dolayı temin edilmesi de kolay olmaktadır.

Enerji kimlik belgesini herhangi bir kat maliki başvuru yaparak alabilmektedir. Yöneticilerin enerji kimlik belgesi almak gibi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Kat maliki enerji kimlik belgesi başvurusu yapsa bile yöneticiyi bağlayan bir durum değildir. Enerji kimlik belgesi ücretini başvuru sahibi ödemek durumundadır.

 

24 Mayıs 2019
2.420 kez görüntülendi