Enerji kimlik belgesi’nde kdv oranı nedir?

Enerji kimlik belgesi’nde kdv oranı nedir?

Yapıların enerji tüketimine bağlı olarak hesaplanan enerji kimlik belgesi kanuni zorunluluk olarak hayatımıza girdi.

Enerji kimlik belgesi için yetkili mühendislik, enerji verimliliği danışmanlık şirketleri de bu konuda yetkilendirildi. Enerji kimlik belgesi fiyatı Bakanlıkça ya da rekabet kurulunca belirlenmiş değil. Serbest piyasa olarak tabir edilen bu durumda bölgeden bölgeye fiyatlar değişmektedir.

Firmalar enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi alabilmek için gerekli personel, ekipman, tecrübe, iş bitirme şartlarını sağlamakta sonrasında yetki alabilmektedir. Ayrıca enerji kimlik belgesini zorunluluktan etkilenen insanlara anlatmak için anlatımlar yapmaktadır. Hepsi birer maliyet kalemi olduğundan firma/kuruluş hem yatırımını düşünerek hem de talebe göre enerji kimlik belgesi fiyatlarını belirlemektedir.

Enerji kimlik belgesinin ücretini bazen bir kişi verirken, çoğu durumda bina yöneticisi vermektedir. Ancak bu yapmış olduğu ödemeyi mutlaka gelir-gider defterine işlemelidir.Deftere işleyebilmek için, geçerli belge faturadır.

Enerji kimlik belgesi hizmet işi olduğundan buradaki kdv oranı %18 (yüzde on sekiz) olarak belirlenmiştir. Örnek verecek olursak 590 TL ye alınan enerji kimlik belgesinin 90 TL’si Kdv olarak ödenir.

23 Nisan 2019
1.044 kez görüntülendi