Enerji kimlik belgesi süreci nasıl işliyor.

Enerji kimlik belgesi süreci nasıl işliyor.

Enerji kimlik belgesi almak artık her binada mecburi. Bu belgeyi alabilmek için ilk işlem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetki verdiği firmalara başvuru yapmak.Yetki kuruluşların tam listesi mesleki hizmetler genel müdürlüğünün sayfasında yayınlanmıştır. Bu adresten kolaylıkla tüm firmaların bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Başvurunun ardından yetkili firmanın ekb yapılacak adreste yetkili mühendisi görevlendirmesiyle işlemler başlar.Gelen mühendisin binada kullanılan malzeme bilgilerine, kullanılan ısıtma,soğutma ve aydınlatma cihazlarına hakim olması gerekmektedir.Mühendisler binada yaklaşık olarak 1 saat kadar inceleme yaparak rapor düzenlerler.

Bina yönetiminden emaneten teslim alınan mimari proje ve yapı ruhsatı not alınır. Karşılıklı sözleşme düzenlenir.

Enerji kimlik belgesi uzmanları hem bina mahalinde düzenlenen rapor hem de mimari proje üzerinden çizimlerini hesaplamalarını yaparlar.

İşlem bittikten sonra enerji kimlik belgesi çiziminin esb formatı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sistemine onaya gönderilir.

Belgenin onaylanmasının ardından binada ikamet eden herkesin e devlet sisteminde gözükür hale gelir. İşlemler bu aşamada tamamlanır. Kat malikleri onaylı ekb belgesinin teslim alır ve ödemesini yapar.

Enerji kimlik belgesini satış ve kiralama işlemlerinde kullanırlar.

02 Kasım 2019
499 kez görüntülendi