Enerji kimlik belgesi rayiç bedeli nedir

Enerji kimlik belgesi rayiç bedeli nedir

Enerji kimlik belgesi için uzmanlık eğitimi veren, enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi veren kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Enerji kimlik belgelerini denetleyen kurum da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır.Ancak enerji kimlik belgesi rayiç bedeli ile alakalı bir çalışma söz konusu değildir.Bakanlık sadece yetkilendirme ve denetim üzerinde durmaktadır.

Enerji kimlik belgesinin rayiç bedeli yoksa neye göre fiyat veriliyor?Enerji kimlik belgesi fiyatını belirleyen şey nedir?

Her sektörde olduğu gibi ekb firmalarının da ana giderleri mevcuttur.Ana giderler personel maaşları, personel yemekleri, muhasebe giderleri,ofis kirası, ofis kırtasiye masrafları, ofis faturaları, araç giderleri ve reklam giderleridir. Firmaların bu giderlerinin nasıl karşılandığı tercihlerinin paha mı kalite mi olduğuna göre değişmektedir.

Enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili firmaların gider dağılımına bakıldığı zaman en yüksek oranda reklam harcaması yaptığı görülmektedir. Bazı firmalar broşür, bazı firmalar web, bazı firmalar sahada enerji kimlik belgesini anlatmak için çabalarken bazı firmalar ise 1 Ocak 2020 gelmeden harekete geçmeyi düşünmemekte.

Enerji kimlik belgesi kamu spotu olmadığından dolayı harcanan reklam giderleri enerji kimlik belgesi fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Şüphe yok ki her firma kamu spotu ile enerji kimlik belgesi zorunluluğunun tv, radyo, gazete gibi çeşitli mecralarda anlatılmasını çok isteyecektir.

22 Mayıs 2019
642 kez görüntülendi