Enerji kimlik belgesi numarası

Enerji kimlik belgesi numarası

Enerji kimlik belgeleri resmi bir belge olduğu için kandırılma ihtimaline karşı her mülk sahibi tedbir içeren arayış içerisinde bulunmaktadır.Enerji kimlik belgesi onaylanan bir binanın e devlet sisteminde sorgulama ekranın belirmesi bekleniyor. Ancak bazı durumlarda adreslerin güncel olmamasından kaynaklı olarak gözükmemektedir.Adres bilgilerinin nüfus işlerinden güncellenmesine müteakip ekb belgesi e devlet üzerinden görüntülenebilir. Yada uavt kodu, bina kodu da girilerek de e devlet üzerinden bu belgeye ulaşılabilir.

Enerji kimlik belgesi için ayrı bir durum ise 1 Kasım 2017 den önceki enerji kimlik belgeleridir. Bu belgeler hiç bir şekilde e devlette gözükmez. Bu durumda belgenin sol alt köşesinde S harfi ile başlayan rakam ve harflerden oluşan kodun girilmesi gerekmektedir.

Şayet verilen enerji kimlik belgesinin sahte olduğu anlaşılır ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mesleki hizmetler genel müdürlüğüne ekb belgesi, bu belgenin alındığına dair makbuz veya fatura ile şikayette bulunulmalıdır.Zorunluluk başlamadan bu işlemlerin ivedilikle yapılması elzemdir.

22 Ekim 2019
737 kez görüntülendi