Enerji kimlik belgesi nereden alınır

Enerji kimlik belgesi nereden alınır

Enerji kimlik belgesi binanın enerji yönünden verimliliğinin açığa vurulduğu bir belgedir. Bu belgeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış kuruluşlar verebilir.

Enerji kimlik belgesi nereden alınır

Enerji kimlik belgesi apartmanın tamamı için düzenlenen bir belgedir. Bu belgenin ücreti apartmanın ortak giderlerinden karşılanmak zorundadır. Bu işlemleri yürütecek kişi apartmanın yöneticisidir. Yönetici Enerji Verimliliği şirketine başvuru yaparak binaya bu belgeyi kazandırmak zorundadır. Aksi halde belgeler zorunluluktan önce alınmazsa belge ücretini dairesini ilk satan karşılamak zorunda kalacaktır. Bu da adaletsizliğe haksızlığa sebebiyet verecektir.

Şu anda 1 ay gibi bir sürede düzenlenen enerji kimlik belgeleri zorunluluktan sonra 2 3 ay gibi bir süreyi bulacaktır. Belgenin alınmamasından ise yöneticiler sorumlu tutulacaktır.

Apartman enerji kimlik belgesi fiyatları şu anda çok uçuk rakamlarda değildir. Şu anda bu ekb belgesini almanın faydalarını yukarıda belirttik ama sonuçta yine karar bina sakinlerinin.

 

28 Ocak 2018
2.216 kez görüntülendi