Enerji kimlik belgesi nedir

Enerji kimlik belgesi nedir

Enerji kimlik belgesi binalarda ısıtma,soğutma, sıcak su ve aydınlatma için kullanılan asgari enerjinin etkin ve verimli kullanılmasının teşviki ve bilinçli bir toplum oluşturma anlamında 2011’den itibaren uygulamada olan bir işlemdir.

Asgari enerji tüketimi nedir?

Asgari ısınma enerjisi bir konut düşünün içerisinde buzdolabı,tv,çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kombi gibi bir sürü elektronik eşya bulunmaktadır ancak asgari olarak ele alındığında sadece kombinin ısınma için harcadığı enerji baz alınmaktadır.

Asgari soğutma denildiği zaman sadece soğutma için kullanılan klima baz alınmaktadır.

Asgari aydınlatma denildiği zaman evin akşam saatlerinde gözlerin okuma yapabilecek seviyede ihtiyacı olan ışığın karşılanması anlamına gelmektedir.

Asgari sıcak su, sadece duş için gerekli sıcak su ihtiyacını ifade etmektedir. Yani bulaşık vs için kullanılan sıcak suyu kapsamamaktadır.

Asgari ısıtma ve soğutma enerjisi tüketimini bina dış kabuk elemanlarının enerji geçirgenlikleri etkilemektedir. En verimli kombi de kullanılsa, dış duvar, pencere,kapı ve çatı malzemelerinin enerji geçirgenliği olduğu sürece asgari ısınma verimli olmayacaktır.Aynı durum asgari soğutma enerjisi tüketimi içinde geçerlidir.

Aydınlatma için kullanılmak bir sürü lamba (armatür) bulunmaktadır. Enkendesan, florasan, kompakt florasan, led ülkemizde kullanılan en yaygın örnekleridir. Şu an için en verimli armatür olarak led lambalar kullanılmaktadır. Bina içerisinde aydınlatma olarak led lamba kullanıldığını ama duvar renklerinin siyah olduğunu düşünelim, yansıma olmayacağı için gözün gerekli ışık ihtiyacı için daha çok armatür gerekli olacaktır. Bir yerine belki de üç tane led kullanılması gerekli olacaktır.

Genel olarak enerji kimlik belgesi hem cihazları hem de mimari uygulamanın birlikte çalışmasından ortaya çıkan verimliliği baz almaktadır. Elektrik ve doğal gaz faturaları üzerinden binanın enerji notunun verilmemesinin sebebi tam olarak budur.

28 Mayıs 2019
487 kez görüntülendi