Enerji kimlik belgesi nasıl hazırlanır

Enerji kimlik belgesi nasıl hazırlanır

Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020 itibariyle başlamaktadır. Bu tarihten önce her binaya enerji kimlik belgesi alınması gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi zorunluluğuna Haziran itibariyle 6 ay kadar bir süre kalacaktır.

Sürenin daralması ve talebin artmasıyla beraber enerji kimlik belgesinin daha pratik yapılması gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi nasıl hazırlanır önce bu konuyu anlatmak isteriz.

Ekb için gerekli mimari proje ve yapı ruhsatı ekb başvurusu yapan kat maliki tarafından temin edilmelidir.Ardından yetkili mühendisler binaya gidip teknik ölçümlemeleri yapıp beyanname düzenlemelidir. Mimari projede bina ilk yapılırken kullanılan malzeme kesitleri, daire/dükkan gibi ısıtılan/soğutulan alanlar ile kömürlük,depo, sığınak gibi alanlar hem alansal olarak hem de hacimsel olarak belirtilmektedir. Teknik ölçüm yapılarak binaya sonradan yapılan değişiklikleri not edilir.Bu değişiklikler binanın pencerelerinin değiştirilmesi, dış cepheye yalıtım uygulanması, çatı katına yalıtım uygulanması, kazan sisteminin değiştirilmesi, klima takılması gibi değişikliklerdir. Teknik ölçüm mutlaka yapılıp varsa binanın değişen bir kısmı mutlaka ekb beyannamesine not edilmelidir.

Teknik ölçüm yapıldıktan sonra binanın beptr2 programında çizimine başlanılır.

Beptr2 programında duvar,çatı,kat,bölge,döşeme,pencere ve katı katmanları mevcuttur.Ayrıca yeni katman ekle butonu sayesinde sınırsız katman eklenebilmektedir. Autocad programındaki layer mantığı ile çalışan bu sistem sayesinde katmanlardan görülmek istenen açık diğer katmanlar kapalı tutulabilmektedir.

Yardımcı katman eklenir ve çizime yardımcı katman ile devam edilir.Zemin kat planını yardımcı layerde çizip alana dönüştürüp kat layerine atayacağız.Çünkü kat alan harici çizilemez.

Katın eni boyu girinti ve çıkıntıları dış duvar hizasından çizilir.Daha sonra alana dönüştürülerek kat yapılır.

Isıtılan ve ısıtılmayan alanları ayırmak için bölge adı verilen katman oluşturmamız gerekmektedir. Gene aynı şekilde yardımcı layer ile çizim yapılır. Alana dönüştürülüp bölge layerine atanır.

Döşeme katmanı içinde aynı işlem devam etmelidir.

Duvar layerleri için katın dış çizgileri dış duvarı oluşturduğu için buradan kopyalama yapılabilir.Teknik ölçüm raporunda binaya yalıtım uygulanmış ise duvar katmanında belirtilir. Ardından pencere ve kapı girilir. İlk kat bittikten sonra katlar benzer ise katlar kopyalama ile çoğaltılır değilse tekrardan çizilir.

En son çatının çizilmesiyle çizim tamamlanmış olur. Çizim bittikten sonra önce hesaplama yapılır agresif bir durumun olup olmadığına bakılır. Bir problem yok ise kullanıcı tc nosu ve şifre girilerek beptr.csb.gov.tr adresine onaya gönderilir. Daha sonra adres ve kadastro bilgileri girilerek ekb belgesi onaylanır. Enerji kimlik belgesi onaylanır onaylanmaz e devlette gözükmektedir.

 

27 Mayıs 2019
1.979 kez görüntülendi