Enerji kimlik belgesi nasıl düzenlenir?

Enerji kimlik belgesi nasıl düzenlenir?

Binalarda tüketilen enerjilerin ne oranda verimli kullanıldığının alt yapı çalışması ile tespiti ve hesabı ile beptr2 programında çizilmesiyle binalara enerji kimlik belgesi verilir.

Mevcut binalarda (2011’den önceki binalar ) yapı inşaası sonrasında ufak ya da büyük ölçüde değişiklikler olabilir. Binanın ilk kullanımındaki enerji türü kömür iken sonradan doğal gaz, merkezi sistem kazan iken sonradan bireysel kombi, pencereleri ahşap iken sonradan pimapen, duvalar yalıtımsız iken ilave olarak yalıtım uygulanabilmektedir. Bu gibi değişiklik tespit tanımı içeriğine girmektedir. Bina mahalinde gözlemsel olarak not edilmelidir.

Binaların mimari projeleri üzerinden yapının kat planları, m2 cetvelleri, ısıtılan alan, ısıtılmayan alanlar çizilir.Duvar,döşeme,pencere,çatı özellikleri girilerek beptr2 programında hesabı oluşturulur.

Son olarak e devlet ile entegre durumda olan beptr.gov.tr adresinden bina adı,adresi,ada parseli,belediyesi,özel ya da kamu binası olduğu belirtilerek enerji kimlik belgesi onaylanır.

 

06 Mayıs 2019
422 kez görüntülendi