Enerji kimlik belgesi konusunda tepkisiz kalanların zaman aleyhine işliyor

Enerji kimlik belgesi konusunda tepkisiz kalanların zaman aleyhine işliyor

Binalara enerji kimlik belgesi alınması hakkındaki kanun (5627) 2008 yılında çıkmış olup. Yönetmeliğin yayınlanması ve programdan kaynaklanan aksaklıklar sebebiyle 2008 değil de 2011 yılından itibaren binalara enerji kimlik belgesi verilmektedir.

Enerji kimlik belgesini binanın yönetiminden, denetiminden,teknik aksaklıkları çözüme ulaştıracak olan sorumlu olan yöneticilerin alması gerekir. Müstakil yapılarda yapının tek sahibi olan kişi, kamu kurumlarında da enerji yöneticileri bu sorumluluğun altındadır.

Enerji kimlik belgesi alabilmek için başvuruda istenilen şartlar;

Binanın mimari projesi,

Binanın yapı ruhsatı,

Kat maliklerinden birisinin tapu fotokopisi (kamu kurum binaları hariç),

Başvuru dilekçesi ve sözleşme yapılması gerekmektedir.

Enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili olan Akçalı Enerji A.Ş. şirketine gelerek, telefon ederek ya da www.akcalienerji.com adresinden ekb başvurusu yaparak işlemler başlamış olur.

Müşteri temsilcilerimiz ile yapacağınız görüşmede, binaya mühendisin geleceği uygun zaman belirlenir. Mühendis binada incelemeleri yapar ve gerekli evraklar mühendise emaneten verilir.

1 ay kadar sonra işlem bitiminde bina yönetimi enerji kimlik belgesinin teslim edileceği yere gelir ve enerji kimlik belgesi ile birlikte proje ve evraklarını alır.E devletten kontrol eder, müşteri temsilcilerimizden belge ile alakalı bilgileri edinir.

Enerji kimlik belgesi fiyatları yapıda bulunan daire ve dükkan sayısı ile binanın toplam m2’sine göre değişiklik göstermektedir.

01.05.2019 tarihi itibariyle enerji kimlik belgesi almak için 8 ay bulunmaktadır.

 

22 Nisan 2019
446 kez görüntülendi