Enerji kimlik belgesi İptal Edilir mi

Enerji kimlik belgesi İptal Edilir mi

Enerji kimlik belgesi bir daire veya dükkan için düzenlenemez yapının tamamı için düzenlenmelidir. Çünkü yapıların temeli,çatısı,merdiveni,asansörü gibi ortak alanları bulunmaktadır. Bu alanlardaki enerji kayıpları binanın tamamına yansıtılmaktadır.

Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi konusunda başvuruları yeni binalarda müteahhitler, mevcut binalarda ise bina yönetimleri yapmaktadır.Mevcut binalarda konunun yanlış anlaşılması sebebiyle bazen problemler çıkmaktadır. Kat maliklerinin anlar/anlamaz haliyle müdahale etmesiyle yönetici yapmış olduğu başvuruyu iptal etmek isteyebiliyor.

Ancak düzenlenmiş olan enerji kimlik belgesi beptr2 sisteminde onaylanır onaylanmaz kişilerin e devlet sisteminde gözükmektedir. Bu aşamaya gelmiş olan enerji kimlik belgesinin firma tarafından iptali mümkün değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dilekçe verilmesi ve dilekçede makul bir iptal sebebinin söylenmesi ile iptal olabilir.

Enerji kimlik belgesi işlemlerinin başladıktan sonra iptal edilemeyeceği karşılıklı olarak yapılan sözleşmelerde  belirtilmektedir. Zaten iptalini gerektirecek geçerli makul bir sebep bulunmamaktadır.Çünkü enerji kimlik belgesi için;

Mantolama(dış cephe ısı yalıtımı) zorunluluğu yoktur.

Bir bağımsız bölüm için en az 30 en fazla 100 TL gibi bir rakama mal olmaktadır.

Resmi işlem olduğu için e devlette gözükmektedir. 10 yıl geçerli bir evraktır.

Türkiye’deki yeni binaların tamamında, eski binaların ise %10’unda enerji kimlik belgesi bulunmaktadır.

14 Mayıs 2019
2.388 kez görüntülendi