Enerji kimlik belgesi fiyatı

Enerji kimlik belgesi fiyatı

Enerji kimlik belgesi almak için fiyat araştırması yapan yöneticiler, bu hizmeti internetten almaya çalışıyorlar. İnternette yetkili kuruluşların web sitesi olduğu gibi, yetkisiz firmalarında web siteleri de bulunmaktadır.

Bazı web siteleri daire dükkan sayısına bazıları ise binanın toplam m2’sine göre online fiyat vermektedir. Enerji kimlik belgesi fiyatı araştırırken bu web sitelerinden de bilgi almışsanız görmüşsünüzdür.

Ancak enerji kimlik belgesi işlemi resmi bir işlemdir. Fiyat araştırırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususları maddeler halinde sizler için sıralamış bulunmaktayız.

1-Firmanın enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkisi var mıdır?

Türkiye’de yetkilendirilmiş kuruluşların tam listesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın alt birimi olan Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün sayfasından ulaşabilirsiniz.

2-Resmi makamlarca enerji kimlik belgesinin onaylanacak mı?

Bakanlıkça onaylanan enerji kimlik belgelerinin yapının bulunduğu adres üzerinde e devlette gözükmesi gerekmektedir.Resmi işlem olmaz ise e devlette gözükmeyecektir.

3-Firma enerji kimlik belgesi ödemesini ne zaman talep etmektedir?

Enerji kimlik belgesi için ön ödeme istenilmektedir. Bu hizmet akıllara başka sorular getirmektedir. Ya benden ücretini alır da yapmazsa gibi. Sözleşme yapılıp belgenin tesliminde yapılması bina yönetimleri açısından en garanti olanıdır.

4-Firmanın yetkili mühendisi binayı yerinde inceleyecek mi?

Firmanın enerji kimlik belgesi uzmanı binayı yerinde mutlaka incelemelidir. Bu inceleme çok detaylı olmasa da en azından binaya sonradan yapılan değişiklikleri gözlemsel olarak raporlamalıdır.

5-Yetkili firmanın binanın bulunduğu il de şubesi var mı?

Firmanın bulunduğunuz il de şubesi ya da bayisi yok ise her hangi bir problemde belgeyi güncellemek için problem yaşayacaksınız.

 

18 Nisan 2019
1.201 kez görüntülendi