Enerji kimlik belgesi fiyatı

Enerji kimlik belgesi fiyatı

5627 sayılı enerji verimliliği kanunu herkesi yakından ya da uzaktan bir şekilde ilgilendirmektedir.Kanunun temel amacı aynı konfor ve şartlarda enerji tüketimlerini azaltmak.Kanun yürürlüğe girdikten sonra yeni yapılan inşaatlar için hemen tedbir alındı ve enerji kimlik belgesi diye tabir edilen enerji sınıfının ve sera gazının hesaplandığı belgede asgari enerji sınıfının C’nin altında olmaması gerekiyor.Tabi sera gazı sınıfının da.

Mevcut binalar için kanun uygulaması daha değişik. Büyük yüzdeyi oluşturan bu binalar için sadece durum tespitinin yapılması şart koşuluyor.Şart yerine getirilmediği takdirde binada bulunan daire ve dükkanların satışı ve kiralaması yapılmayacak ve enerji kimlik belgesi bina yönetimlerinin 1 Ocak 2020 tarihine kadar alması gereken yasal bir prosedür.

Bina yönetimlerinin enerji kimlik belgesi alırken dikkat etmesi gereken unsurlar var elbette.

En başta enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili firma mı?Yoksa aracılık eden firma mı?

Bunun araştırması internet üzerinden yetki ve denetimleri yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı mesleki hizmetler genel müdürlüğünün resmi internet sayfasından öğrenilebilir.

Enerji kimlik belgesinin fiyatları firmalar arasında değişkenlik göstermektedir. Firmaların mimari proje bedeli, termal kamera görüntüleme bedeli, fatura kdv bedeli, eve teslim bedeli şeklinde ekstra ödemeler çıkardıkları olabiliyor.Bina yönetimlerinin bu gibi farklılıkları gözeterek enerji kimlik belgesi fiyatı almaları kat maliklerine hesap verirken problem oluşmaması açısından son derece önemlidir.

Enerji kimlik belgesi fiyatı 2019 yılında bir önceki yıla göre %25 oranında artmıştır. Geçen yıl 10 dairelik bir binanın enerji kimlik belgesi ücreti 500 TL iken şuanda 650 TL kadar olabilmektedir.

 

 

03 Ağustos 2019
2.747 kez görüntülendi