Enerji Kimlik Belgesi Fiyat Öğren

Enerji Kimlik Belgesi Fiyat Öğren

Enerji kimlik belgesi zorunluluğunun başlamasına bugün itibariyle 6 ay kadar bir süre kaldı. Enerji kimlik belgesi alınması için verilen süre 1 Ocak 2020 de dolmakta.Enerji kimlik belgesi zorunluluğu başladığın itibaren yasal yaptırımlar başlayacak. Yasal yaptırımları konut ve dükkanların satışının/kiralamasının kanunen engellenmesi. Nasıl ki deprem sigortası olmadan satış ve kiralama yapılamıyorsa aynı çerçeve kapsamında ekb olmadan da yapılamayacak.

Binanın ya da her hangi bir yapının Enerji kimlik belgesi alabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kuruluşlara başvuru yapması yeterli oluyor. İstenilen evraklar ise; binaya ait mimari proje, yapı ruhsatı ve başvuru dilekçesi. Hemen temin edilir diye görülen mimari proje ve yapı ruhsatı çoğu zaman bir çileye dönüşebiliyor. Bu evrakların teminini belediye ve tapu müdürlüklerinde aramak en doğru olanı. Düzenli bir arşiv tutulmuşsa 1 ila 3 gün içerisinde hissesi bulunan vatandaş alabiliyor. Belediyeler bazı durumlarda harç bedeli de istemektedir.Harç bedeli tamamen belediye meclisinin almış olduğu kararlar doğrultusunda alınmaktadır. Enerji kimlik belgesi için gerekli evrak olduğu düşünülürse belediyeler bunu belediyeye ek gelir olarak görebiliyor.Harç bedelleri 25 tl’den başlıyor 300 tl’ye kadar çıkabiliyor.

Bir de belediyede ve tapuda binanın projelerinin olmama durumu var. Eğer böyle bir durumla karşılaşılmış ise belediyeden projenin olmadığına dair bir yazı alınması şart. Belediyeden projenin olmadığına dair yazı alındıktan sonra enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşa verilmesi halinde yetkili kuruluş röleve adı altında bir işlem uygulayacaktır.Röleve yapılan imalatın sonradan projelendirilme işlemidir. Röleve işlemi de ayrıca ücrete tabi. Bu ücret 200 ile 500 tl arasında değişmekte.

Enerji kimlik belgesi ücreti belediyeye verilen ücretten bağımsız bir ücrettir. Bu ücret binada bulunan bağımsız bölüm adedince değişmektedir. Daire dükkan sayısı arttıkça binanın ödeyeceği rakam artmaktadır. En az 350 tl olan bu ücret, ödeme koşulları, yapılan özel hizmetler ile birlikte bazen 1000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bina enerji kimlik belgesi ücreti ortalama 500 tl gibi düşünülürse daire başına düşen fiyat 50 tl civarında olmaktadır.

 

 

12 Haziran 2019
1.278 kez görüntülendi