Enerji kimlik belgesi ertelenir mi

Enerji kimlik belgesi ertelenir mi

Enerji kimlik belgesi 2011 yılından beri uygulamada olan bir mühendislik çalışmasıdır. Enerji kimlik belgesi ile yeni yapılan binalardaki enerji ve sera gazı sınıfını en az C kategorisinde tutmak amaçlanmış.Diğer eski binalar için enerji sınıfına yönelik asgari şartı yoktur.Eski binalarda enerji sınıfları D,E,F ve G olabilmektedir.

2011 tarihinden sonra inşa edilmiş ya da edilmekte olan binalar iskan alırken enerji kimlik belgesi şartı vardır. 2011’den önceki binalar içinse 1 Ocak 2020’ye kadar alınması için süre verilmiştir.Aslında enerji kimlik belgesinin süresi 2017’de bitmekteydi.2 Mayıs 2017 tarihinde enerji kimlik belgesi olmayan binalara cezai işlem olarak dairelerin satış ve kiralaması yapılmayacaktı.Ancak yetkili firma sayısının az olması, beptr1 programındaki aksaklıklar sebebiyle vatandaş mağdur olmasın diye ertelenmiştir.

Bir daha ertelemenin söz konusu olmadığı, ertelenerek ve kanun çıktığı tarihten itibaren verilen sürenin yeterli olduğu söylenmektedir. Ne de olsa enerji kimlik belgesi ertelenir diye düşünüp enerji kimlik belgesi için acele etmeyen bina yönetimleri yüksek fiyat ve 1 ayı bulan teslimat ile karşılaşacaklardır.

08 Mayıs 2019
575 kez görüntülendi