Enerji kimlik belgesi denetimini neden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapar.

Enerji kimlik belgesi denetimini neden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapar.

Yapılarda harcanan enerjilerin verim oranını, açığa çıkardığı gaz oranını belirlemek ve her yapıları bu oranlar neticesinde kategorilere ayırmak için enerji kimlik belgesi zorunluluğu başlamıştır.

2011 yılından şimdiye kadar iskan alan her yeni binaya istisnasız enerji kimlik belgesi çıkartılmıştır. Ve bu şekildeki yeni yapılan binalarda enerji sınıfları da belli sınırların altına düşemez. Eski binalar enerji verimliliği yönünden çok kontrol edilmediği için şu an sadece yeni binalar çok sıkı şartlar altında inşa edilmektedir. Hem malzeme seçimi, hem de malzeme kalınlıkları kontrol altında tutulmaktadır. İzoder adı verilen ısı yalıtım malzemelerinin kalınlıklarının ve malzeme cinslerinin belirlendiği programlar ile u değerleri bir seviyede tutulmaktadır. Dış duvar malzemeleri için diyelim ki u değeri 0,3 ise bu değerler beptr2 programına girilerek hem enerji tüketimi hem de birbirleri ile uyumuna bakılarak enerji kimlik belgesi üretilmektedir.

Enerji tüketimleri sonucu ortaya çıkan ve sera gazı diye tabir edilen malesef can yakıcı etkileri olan çağımızın problemi oluşmaktadır. Başlıca sera gazları  CO, CO2, NO ve NO2 dir. Bu gazların belli bir seviyeyi geçmemesi için sera gazı tüketim sınıfı minumum C kategorisinde olmak zorundadır. Ayrıca araç egzoz muayneleri ile de 2 yılda bir araçların egzosları ölçülmekte ve açığa çıkan gaz belli bir seviyede tutulmaktadır.

Sera gazlarının belirlenmesinden dolayı enerji kimlik belgesi denetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

 

21 Mayıs 2019
904 kez görüntülendi