Enerji kimlik belgesi değerleri

Enerji kimlik belgesi değerleri

Enerji kimlik belgesi ile binalara enerji sınıfları verilmektedir. Bu enerji sınıfları içerisinde A sınıfı en iyi enerji sınıfını belirtmektedir. G sınıfı ise en kötü sınıfı belirtmektedir.

Yeni inşa edilen ve edilecek binaların enerji sınıflarının minimum C, sera gazı sınıflarının da minumum C olması yönetmelikte belirtilmektedir. Yeni binalar adı altında ifade edilen binalar 2011 tarihinden sonraki binalardır.

Enerji kimlik belgesi sınıflarına göre şu anda bir fayda bulunmamaktadır. Sadece BDDK( Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu)’nun A sınıfı binalara %90 oranında konut kredisi, B sınıfı binalara %85 oranında kredi vereceği bilgisi internet haberlerinde çıktı.

A enerji sınıfına sahip binalardan ev almak isteyenlerin, ev bedelinin %10’unu yatırarak devamını kredi çekerek ev alacağı anlamına gelmektedir. A enerji sınıfı bir binadan 300.000 lira tutarındaki evi almak için, 30.000 tl yatırmak devamını konut kredisi ile tamamlamak mümkün.

Enerji sınıfı iyi olan binalara fayda sağlanması durumunda A,B,C enerji sınıflarına sahip binaların bu durumdan yararlanması gerekir. Diyelim ki enerji sınıfı yüksek olan A sınıfı bir binaya elektrik kullanımında %20 indirim uygulaması yapıldı. Siz de A sınıfı enerji kimlik belgesine sahip olup, %20 indirimden yararlanmak istiyorsunuz. A sınıfına ulaşmak için binanız elverişli olmayabilir. Bu durumda bu indirimden yararlanamazsınız.

Ev alırken enerji sınıfı yüksek binaları tercih edin. Hem enerjinin verimli kullanılmasına, hem de ileride uygulanması beklenen teşviklerden yararlanmış olursunuz.

10 Mayıs 2019
512 kez görüntülendi