Enerji kimlik belgesi d sınıfı

Enerji kimlik belgesi d sınıfı

D sınıfı enerji kimlik belgesi nedir?D sınıfı enerji kimlik belgesi almanın yaptırımları var mıdır?

Enerji kimlik belgesi alan mevcut binaların yüzde 30 u d sınıfı enerji kimlik belgesine sahip binalardır. Yönetmelikte A,B,C sınıfları verimli sınıf olrak ifade edilmektedir. C sınıfının altındaki enerji sınıfları verimsiz sınıf olarak kabul ediliyor.

D sınıfı binalar genellikler 1985 yılları ile 2009 yılları arasında inşaa edilmiş binalardır.Bu binalarda genellikle sandviç tuğla kullanılmıştır. Sandviç tuğla demek 2 tane tuğlanın arasına polistren köpük ya da poliüretan köpük konulmasıyla elde edilen duvardır. Sandviç tuğla duvarı örme işlemi diğer duvar örme işlemlerinden 2 kat daha zordur. Çünkü önce 1 tuğla duvar örülmektedir duvarın stabil hale gelmesiyle iki tuğlanın arasına gelecek şekilde tuğla konulmaktadır.Ardından bina içinegelecek şekilde 2. tuğla örme işlemi yapılmaktadır.

Bazı binalarda iki tuğla arasındaki yalıtım malzemesinim konulmadığı görülmüştür. Sadece pencere ve kapı kasalarının geleceği yerlere yalıtım malzemesinin konulduğu sıklıkça görülmektedir. Yapı denetim sisteminin işlemediği, belediyedeki kontrol mühendislerinin numune almadan duvar kontrol tutanaklarını imzalaması sonucu oluşmuş teknik aksaklıklardır.

Sandviç tuğla duvar 2000 den 2010 yılları arasında sıkça uygulanmış bir bina yalıtım metodudur.Hazır sandviç tuğlalar sonraadanfabrikasyon yönetimiye üretilse de çoğu binadaki tuğlalar elle örülerek sandviç yapılmıştır. Sandviç duvarın artıları; ısı yalıtımı ne içten ne de dıştan yapılmıştır ortadan yapılmıştır.Bu durum Yalıtım malzemesinin dıştan ya da içten gelebilecek yanma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.Ayrıca duvara gelebilecek darbeler sonrası yalıtım malzemesinin zarar görmesi engellenmiş olmaktadır. Şiddetli dolu yağışı dış cepheden yapılan yalıtımın çok da iyi olmadığını gözler önüne sermiştir.

Sandviç duvarın eksileri;

1. Uygulamanın zor olması işçilik maliyetlerini artırmaktadır.

2. Ayrıca imalat safhasında yapı denetimin sürekli bulunmaması yalıtım malzemelerinden kısılmasına sebep olmuştur.

3. Kolon ve kirişler betonarme elemanlardır. İmalatı çok kolay olmayan, dökümü kalıbın oturtulması seri işlemlerdir. Betonarme elemanları inşaa aşamasında yalıtım malzemesi kullanılmamaktadır. .kolon ve kirişler sandviç tuğla ile örülmüş binada ısı köprüleri oluşturmaktadır.

31 Mayıs 2019
2.574 kez görüntülendi