Enerji kimlik belgesi almak zorunlu mu

Enerji kimlik belgesi almak zorunlu mu

1 Ocak 2020 tarihinde enerji kimlik belgesi bulunmak zorundadır.Bu zorunluluk 5627 sayılı kanundan doğmaktadır.Oturduğumuz binaya enerji kimlik belgesi alınması şarttır.Enerji kimlik belgesi olmayan bir dairenin satışının yapılması kanuna karşı gelmek olacaktır.Zaten 1 Ocak 2020 tarihi olduğunda tapu dairelerindeki memurlara enerji kimlik belgesi olmadan satışının yapılamayacağı tebliğ edilecektir.

Ayrıca kanun yönetmeliğinde belirtildiği şekliyle Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır.”  ifadesi kullanılmıştır.Bu kısımdan kiralama iş ve işlemlerinin yapılamayacağı da ifade edilmiştir. Kiracı, sözleşme sonrası kendi adına abonelikleri başlatırken karşısına deprem sigortası zorunluluğu gibi enerji kimlik belgesi zorunluluğu da çıkacaktır.

Enerji kimlik belgesi almak zorunlu mu

Hem satış hem de kiralama işlemlerinde enerji kimlik belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020’den itibaren başlamaktadır. Bu süreden yönetici önce ya da kat maliklerinin birisi başvuru yaparak enerji kimlik belgesi alınmalıdır.

Enerji kimlik belgesi sürecinin tamamlanması 1-2 ayı bulabilmektedir. Bu sürenin göz önünde bulundurulması son derece mühimdir. 1 Ocak 2020’yi bekleyenler enerji kimlik belgesinin onaylanma sürecinden haberi olmayanlardır. Türkiye genelinde bulunan 9,5 milyon binadan sadece 850 bini enerji kimlik belgesini almış bulunmaktadır. Enerji kimlik belgesi alanları oranı %10 civarına tekabül etmektedir.

1 Ocak 2020 ‘den sonra dairesini ya da dükkanını satışa/kiralamaya çıkartmış kişilerin yanına bir de ben de mağdur olmayayım diyenler eklenecektir. 2019 yılının ilk altı ayındaki ortalama verilere bakıldığında aylık 15.000 kadar enerji kimlik belgesi onaylanmıştır. Bu rakamın 10 katı belki de 20-30 katı başvuru olacağından talebin karşılanması 1-2 ayı bulacaktır.

30 Mayıs 2019
934 kez görüntülendi