Enerji kimlik belgesi almak için tanınan süre bitiyor

Enerji kimlik belgesi almak için tanınan süre bitiyor

Türkiye’de tüketilen enerjinin büyük kısmı konutlarda tüketilmektedir.Bu tüketim ısıtma, soğutma, havalandırma,sıcak su ve aydınlatma olarak en temel bileşenlerden oluşmaktadır.Ayrıca tv, bilgisayar, cep telefonu şarj, ocak, kettle,fırın,mikser gibi asli olmayan tüketimlerin de çok az miktarda etkisi olmaktadır.Binalarda enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak, bilinçli tüketim yapabilmek ve farkındalık oluşturması için binalarda enerji kimlik belgesi zorunluluğuna gidilmiştir.

Azımsanmayacak kadar çok olan tüketim toplam tüketimin yüzde 30 unu oluşturmaktadır. Hedeflenen rakam tüketilen enerjileri yüzde 15 oranında azaltmak.

Enerji kimlik belgesi alındığı takdirde tüketim azalacak mı hayır. Ancak bu belge ile binaların verileri toplanmış olmaktadır.İlerleyen yıllarda yaptırım ve teşvikler için bu veriler kullanılacaktır.Teşvik ve yaptırımlarla da enerjide yüzde 15 azalma olacaktır.

Enerji kimlik belgesini almak için acele etmek gerekli kalan süre artık 3 aydan az. Enerji kimlik belgesi fiyatları aile ekonomisini zarar vermeyecek kadar az. Daire başı 30 ila 100 TL arasındadır.

12 Ekim 2019
648 kez görüntülendi