Enerji kimlik belgesi 2019 sonuna kadar alınmalıdır.

Enerji kimlik belgesi 2019 sonuna kadar alınmalıdır.

Enerji kimlik belgesi için 2 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmelik 31 Aralık 2019 tarihine uzatılmıştır.

İki buçuk gibi geniş bir zaman süre uzatımının olmasının sebebi 35 tane lisanslı firmanın yaklaşık 1,5 milyon konutun enerji kimlik belgesini düzenleyebilecek şartlarda olmamasıdır.

Ayrıca kamu binaları, spor kompleksleri, hastaneler, cezaevleri, yurtlar, okullar, iş yerleri, rezidanslar, alış veriş merkezleri ile toplamda 2,5 milyon binanın enerji kimlik belgesi düzenlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Şu an için 650.000 binanın enerji kimlik belgesi bulunmaktadır.

Enerji kimlik düzenlenebilmesi için binanın mimari projesi gerekmektedir. Mimari projesi olmayan, yada proje ile mevcut yapının tutmadığı gibi durumlarda röleve alınıp yeniden projelendirilmesi gerekmektedir. Bunlar epey zaman alan işler olduğu tavsiyemiz bi an önce başvuru yapılıp belgenin alınması yönündedir. Daire başı 20 ila 50 lira arasında olan enerji kimlik belgesi fiyatları şu an için bütçeleri de zorlayacak gibi görünmemektedir.

Enerji kimlik belgesinin herhangi maddi bir cezası bulunmamaktadır. Ama maddi cezadan çok daha fazla can yakacak olan yaptırımları ile zorunluluk yaklaşıyor.Bunlar dairelerin satışının ve kiralamasının yapılmamasıdır. Yani belgesi olmayan dairesini satamaz da kiralayamaz da.

10 Haziran 2017
588 kez görüntülendi