Enerji Kimlik Belgesi 1 Ocak 2020

Enerji Kimlik Belgesi 1 Ocak 2020

Enerji kimlik belgesi zorunluluğunun 1 Ocak 2020 de başlaması sebebiyle bina yönetimlerinin kalan sürede ellerini çabuk tutması gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi alınması işi bina yönetiminin sorumluluğunda değildir. Ancak binadan ücretlerin toplanması, enerji kimlik belgesi başvuru yapılması, enerji kimlik belgesi için gerekli evrakların hazır ve temin edilmesi genellikle yöneticilerin üzerine kalan bir iştir. Yöneticilerin enerji kimlik belgesi için başvuru yapmaması halinde yönetici olduğundan dolayı herhangi bir ceza ya da yaptırım almayacaktır. Enerji kimlik belgesi alınmadığı zaman kat maliklerinin başına gelecek olanlar yöneticinin de başına gelecektir.

Ekb belgesinin yaptırımları olarak daire ve dükkanların satışının ve kiralamasının olmayacağını tekrar yazmakta fayda görmekteyiz. Bütün kat maliklerini ilgilendiren yapılmadığı zaman böyle bir durumla karşı karşıya kalmak son derece kötü olacaktır. Dairemi satarken ya da kiralarken enerji kimlik belgesi alırım diyenler

1 Ocak 2020’den sonra yaşanacak aşırı yığılma olacağını,

Enerji kimlik belgesi için gerekli evrakların hemen temin edilmediğini,

Beptr2 programında ya beptr.csb.gov.tr adresinde enerji kimlik belgeleri onaylanırken adres ya da ada parsel hatası alındığından hiç haberi olmayan kimselerdir.

 

25 Mayıs 2019
635 kez görüntülendi