Enerji her yerde

Enerji her yerde

Enerji, kaynakların yakılmasıyla ya da yanmasıyla ortaya çıkan ısıtma ya da iş yapabilme yeteneğidir. Her maddenin kendine özgü bir enerjisi bulunmaktadır. Bazı maddelerin yanması için enerji gerekirken, çoğunlukça enerji verirler.

Ancak her maddenin kendi iç yapısına göre özelliğine değişmektedir.

Yerli kömür ile ithal kömürü ele alırsak. İthal kömürlerin 4000 kalori gibi bir enerji verdiği yerli kömürlerin ise 7000 kalori kadar enerji verildiği bilinmektedir.

Malzemelerin içeriği değiştikçe enerji verme oranı da değişmektedir.

Türkiye malesef enerji konusunda çok fakir, dışa bağımlı bir ülkedir. Her cihazın enerji ile çalıştığı, ısınmanın enerji kaynaklarının kullanımı ile elde edildiği günümüzde ekonomik olarak kullanılması kaçınılmaz bir gerçektir.

Enerjinin etkin ve dengeli kullanılması, enerji israfından kaçınılması için enerji kimlik belgesi zorunluluğu 2011 yılından günümüze yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

1 Ocak 2020 itibariyle enerji kimlik belgesi olmaksızın satış/kiralama işlemlerinin yapılamayacak olması süreci hızlandırmıştır. Binaların durumunun tespit edilmesi ve kaynakların ne oranda verimli kullanıldığı 2020 itibariyle netlik kazanacaktır. Sonrasında ise alınacak kararlar ile enerji de verimliliğe gidilecektir.

 

04 Mayıs 2019
397 kez görüntülendi