Enerji etüdü yaptırmama cezası

Enerji etüdü yaptırmama cezası

Enerji etüdü yaptırma zorunluluğu kamu binaları, hizmet binaları ve sanayi tesisleri için vardır. Kamu binaları 2014 yılı sonuna kadar, sanayi tesisleri ve hizmet binaları için 2015 yılı sonuna kadar ilk enerji etütlerini yaptırmak zorundadır. Enerji etüdü yaptırma zorunluluğu olan binalar;

Kamu binası ise 10.000 m2 veya yıllık 250 TEP üzerinde enerji tüketiyorsa ilk enerji etüdünü 2014 sonuna kadar yaptırmak zorundadır. Yedi yılda bir enerji etüdü yaptırmak zorunda olan kamu binaları ikinci etütlerini 2021 yılı sonunda yaptırmak zorundadır.

Ticari veya hizmet binası ise 20.000 m2 veya yıllık 500 TEP üzerinde enerji tüketiyorsa ilk enerji etüdünü 2015 yılı sonuna kadar yatırmak zorundadır. Yedi yılda bir enerji etüdü yaptırmak zorunda olan hizmet ve ticari binalar ikinci etütlerini 2022 yılı sonunda yaptırmak zorundadır. Ticari ve hizmet binaları otelleri, alışveriş merkezlerini, yurtları, iş merkezlerini kapmaktadır.

Sanayi tesisi ise yıllık 1000 TEP üzerinde enerji tüketiyorsa ilk enerji etüdünü 2015 sonuna kadar yaptırmak zorundadır. 4 yılda bir enerji etüdü yaptırmak zorunda olan sanayi tesisleri ikinci etütlerini 2019 yılı sonunda yaptırmak zorundaydı. Bir defaya mahsus gelen bir yıllık uzatma ile 31 Aralık 2020 ye kadar ikinci enerji etütlerini yaptırmak zorundadır.

Enerji etüdünü bünyesinde bunulan etüt proje uzmanı mühendislere yaptırabilirler veya dışarıdan bu hizmeti satın alabilirler. Etüt proje uzmanının gerekli olan cihazları kiralaması veya satın alması gerekmektedir. Gerekli ölçüm cihazlarının kiralama ücreti yetkili şirketlere enerji etüdü için verilen miktar ile hemen hemen aynı olmaktadır. Bu hizmetin yılda 100-150 enerji etüdü yapan yetkili enerji şirketlerinin etüt proje uzmanlarından almak enerji verimliliği potansiyellerini yakalamak açısından daha faydalı olacaktır.

Enerji etüdü yaptırmamanın cezası da 2018 rakamlarına göre 112.780,00 TL’dir. 2019 ve 2020 yılı için henüz güncelleme yapılmamıştır. Enerji etüdü yaptırarak elektrik ve doğal gaz gibi enerji tüketimlerini azaltacak çözümleri görmüş olmakla beraber cezadan da kaçınmış olursunuz.

Enerji Bakanlığı tarafından enerji etüdü yapmaya yetki alan firmaların sanayi enerji etüdü ve bina enerji etüdü uzmanlıkları vardır. Her firma binaya ve fabrikalara enerji etüdü yapamıyor buna dikkat etmek gerekir. Akçalı Enerji’den bu konuda yardım alabilirsiniz.

 

04 Kasım 2020
1.609 kez görüntülendi