Doğalgaz Topraklaması

Doğalgaz Topraklaması

Ankara doğalgaz topraklama firmaları içerisinde 2 yılı aşkın süredir Akçalı Enerji A.Ş. de Çankaya bina topraklama olsun, Keçiören bina topraklama olsun, Yenimahalle bina topraklama olsun, Mamak bina topraklama olsun, Altındağ bina topraklama olsun, Pursaklar bina topraklama olsun, Sincan bina topraklama olsun, Etimesgut bina topraklama olsun, bir sürü ilçe ve binada Başkentgaz’ın istediği usulde topraklama yapmaya gayret göstermiştir.

Başkentgaz topraklama firmalarını kendisi mi yetkilendiriyor?

Topraklama firmaları Elektrik Mühendisleri Odasında verilen yetki ile doğal gaz topraklaması yapabilir hale gelmektedir. Binalara topraklama yapılıp ölçümü tamamlandıktan sonra yapıştırılan barkotlu etiket Emo tarafından yetkili mühendise verilmektedir. Topraklamayı yapan Elektrik veya Elektronik Mühendisi olmalıdır.

Bina Doğalgaz Topraklaması nasıl yapılır?

Binalarda doğalgaz topraklaması borular içerisinde hareket eden gazın zaman ile taneciklerin birbirine sürtünmesi ve bu sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkan statik elektrikle bir patlamaya neden olmasını önlemek için yapılır.

Her Bina Doğalgaz Topraklaması Yaptıracak mı?

Ankara daki doğalgaz firması olan Başkentgaz bu konuda taviz vermeden gaz açıp kapama ve abonelik işlemlerini yürütmektedir.

Yeni yapılan bina müteahhidi oturum aşamasında doğalgaz aboneliğine başvurur ise ilk istenilen şart bina doğal gaz topraklamasının ölçüm işlemidir.

Mevcut binalarda rutin yani normal denetlenmesi esnasında görülür ise doğalgaz topraklaması istenilir.

Mevcut binalarda herhangi bir problem çıkması halinde doğalgaz topraklaması istenilir.

Ankara doğalgaz topraklama fiyatı ne kadar?

Ankara topraklama fiyatı Emo tarafından belirlenmiş olup bir rayiç bedeli bulunmaktadır. Fiyat Başkent gaz ile yapılan protokol çerçevesinde olup Ankara topraklama ölçüm ücreti 175+KDV, Ankara doğalgaz topraklaması ve ölçüm ücreti 400+KDV şeklindedir. Bu ücret nakit, havale ya da kart çekimi şeklinde ödenebilmektedir.

Doğalgaz topraklaması nasıl yapılır?

Doğalgaz topraklaması binaya doğalgazı getiren ana borunuya bir kablonun kaynak yapılması ve kablonun yere çakılan bakır boruya (1 metre boyunda 2 cm çapındadır) bağlanmasıdır.

 

 

 

 

Doğalgaz topraklama sonrasında dikkat edilmesi gerekenler?

Topraklamanın ardından yapılan işlemin uygun değerde sonuç verip vermediğine bakılır. Sonuçlar eğer istenilen değerde ise bakır çubuğun üzerinde beton dökülüp kapatılmalıdır.Bakır çubuğun değeri maden emtiasına bağlı olarak değişmekte olup fiyatı 150 TL ile 200 TL arasındadır.Hırsızlar için kolay çalınmaya müsait olan bu bakır beton dökülerek çalınmanın önüne geçilmelidir.

29 Nisan 2020
1.930 kez görüntülendi