Doğal Gaz Topraklaması

Doğal Gaz Topraklaması

Elektrik enerjisi kullanan her binanın topraklama yaptırması ve topraklamayı yılda bir kere ölçtürmesi gerekmektedir. Çünkü toprak direnci değişebilir kablolarda kopukluk olabilir ve kabloların temas noktalarını kopmuş olabilir.

Topraklama ölçümü yaptırarak önlem alınabilir. Unutmayalım ki topraklama hayat kurtarır niteliktedir.

Topraklama ölçüm raporuna nereden ulaşılır.

Doğal gaz topraklama raporuna binanın ana gaz borusunun üzerindeki etiketten ulaşılabilmektedir. Bu etiket üzerindeki QR kod ile raporu görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca ölçüm yapan mühendisi ve topraklama ölçüm raporunun geçerliliği de bu koddan takip edilebilir.

Topraklama bina adına yapılan bir işlem olduğu için bina yönetimin yaptırması gereklidir. Ödenen rakam kat malikleri kanununca pay edilerek mülk sahiplerinden toplanır.

Topraklama ölçüm ücreti EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) ve Başkent Gaz’ın yaptığı protokol çerçevesinde 175 TL+Kdv’dir. Kdv dahil fiyat 206,5 TL olmaktadır.

Eğer binanın doğal gaz topraklaması yok ise mevzuat hem topraklama yapmayı hem de ölçüm yapmayı gerektirir.Bu durumda doğal gaz topraklaması ve doğal gaz topraklama ölçümü 400 TL+Kdv olmaktadır. Kdv dahil fiyatı 472 TL olmaktadır. Fiyatlar protokol çerçevesinde belirlendiği için çok makuldur. Pazarlık yapılması veya daha düşük bir rakam üzerinden işlem yapılması mümkün değildir.

Topraklama çubuğunun doğal gaz borusuna uzaklığı 5 mt yi geçerse her bir metre için de fiyata ekstra 5 TL eklenir.

Topraklama ölçümünü mutlaka elektrik mühendisleri odasından yetki almış mühendis gerçekleştirmek zorundadır.Topraklama ölçüm cihazlarının yıllık olarak doğru ölçüm yaptığının kalibre edilmesi gerekmektedir. Aksi halde yanlış ölçüm değerleri çıkabilir.

Topraklama ölçüm cihazı yanlış sonuç veriyor 2 farklı problem ortaya çıkabilir.

Birincisi topraklama değerinin sınır değer üzerinde çıkması durumudur.Bu durumda topraklandırma yeniden yapılmalı kararı verilir.

İkincisi ölçülen değer sınırın üstünde olmasına rağmen cihazın ölçümü sınır değerin altındaymış gibi göstermesidir. Bu durumda topraklama mevcut haliyle kalır. Ama olası bir durumda patlamaya ya da yangına sebebiyet verebilir.

Binalarda en acil olarak yapılması gereken işlemler arasındadır. Enerjiyi tedbirli kullanmak zorundayız.Ankara’da topraklama ölçümü hizmet verdiğimiz binaların her biri referansımızdır.

Topraklamayı binaya ilk gaz açtırılacağı zaman,

Başkent gaz ın rutin denetimleri sonucunda verilen süre zarfında,

Arıza durumlarında verilen süre zarfında topraklama ölçümünün yaptırılması gerekli görülürse de topraklamanın yeniden yapılması gerekmektedir.

11 Mart 2020
671 kez görüntülendi