Diyarbakır Enerji Kimlik Belgesi

Diyarbakır Enerji Kimlik Belgesi

Diyarbakır Enerji Kimlik Belgesi

Diyarbakır enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da akcalienerji.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Diyarbakır da  Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur, Yenişehir ilçeleri içinde enerji kimlik belgesi düzenlemeye lisanslandırılmış bir firmayız.

Diyarbakır ilçeler dahil 1.654.196 ( 2015 ) nüfuslu olup Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Kent merkezi yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Binlerce yıldır birçok uygarlığın yaşadığı Diyarbakır doğa, mutfak ve tarihiyle ülkemizin önde gelen şehirlerindendir. Diyarbakır ekonomisi tarım ve hayvancılık ağırlıklı olmak üzere büyük çaplı sanayi, turizm ve ticarete dayanır. Birçok tarihi ve kültürel alanları bulunan ilimizin başlıca turistlik yerleri Ulu Camii, Diyarbakır Müzesi, Hüsrev Paşa Hanı, Dicle Köprüsüdür. Eğitimde de ön plana çıkan Diyarbakır da Dicle Üniversitesi ve Selahaddin Eyyubi Üniversitesi olmak üzere iki adet üniversite bulunmaktadır.

Diyarbakır Elektrik Üretimi

Diyarbakır ilinde barajlar üzerine kurulu 11 adet elektrik santrali bulunmaktadır. Bunların yıllık elektrik üretimi 7460 GWh civarındadır.4 adet de güneş enerji santrali bulunmaktadır. Güneş anerji santrallerinden üretilen elektrik enerjisi 2,3 MWh civarındadır.

Enerji Kimlik Belgesi almasına zorunlu olmayan yapılar hangileridir?

Enerji kimlik belgesi alma şartı bulunmayan istisna yapılar;

50 m2’den az olan yapılar,

Kullanım ömrü 2 yıldan az olan yapılar ile

Mücavir alan dışında kalan 1000 m2 den az yapılar enerji kimlik belgesi alma zorunluluğundan muaf tutulmuştur.

Enerji Kimlik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Enerji kimlik belgelerinin geçerliliği 10 yıldır. Belgelerin altında son geçerlilik tarihleri yazmaktadır. Süresi dolan yapıların tekrardan bu belgeyi almaları zorunludur.

Enerji Sınıfları Nasıl Yükseltilir?

Bir yapının enerji kimlik belgesindeki yazabilecek değer maksimum değer olan A sınıfıdır. Yapıların enerji sınıflarını yükseltmeleri için, yalıtım yapmaları, çatı yalıtımı yapmaları, tasarruflu ampul kullanmaları ve ısı iletim katsayısı düşük pencere kapı kullanmaları gerekmektedir.

Diyarbakır’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Diyarbakır ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Diyarbakır ilinde eski binaların ise yaklaşık % 7’si enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.508 kez görüntülendi