Çorum Enerji Kimlik Belgesi

Çorum Enerji Kimlik Belgesi

Çorum Enerji Kimlik Belgesi

Çorum enerji kimlik belgesi almak artık çok basit  0364 213 00 19 nolu telefonu arayabilir ya da akcalienerji.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Ya da Yeniyol Mah. Sel. sok No:34/5 Çorum adresinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Çorum da Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Merkez, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu, Uğurludağ ilçeleri içinde enerji kimlik belgesi vermeye yetkili bir firmayız.

Çorum ilçeler dahil 525.180 ( 20115 ) nüfusu olan Orta Karadeniz bölümünün iç kısmında yer almaktadır. Toprak sanayi ve makine imalat sanayi çok gelişmiştir. Yontma Taş devrinden günümüze yaşam izlerine rastlanmış tarihe yön veren imparatorluklara ve krallıklara ev sahipliği yapmıştır. Çorum Müzesi , Hattuşa Antik Kenti , Alacahöyük , Milli Parkları , Kargı yaylası , Çorum Kalesi , Saat Kulesi , Hitit yolu , İncesu Kanyonu , Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı , İskilip Kaya Mezarı başlıca tarihi ve kültürel yerleridir. İsmini tarihinte üzerinde barındırdığı Hitit İmparatorluğundan alan Hitit Üniversitesi ildeki tek üniversitedir.

Isı yalıtımda nelere dikkat Edilmeli?

Isı yalıtım yaptırırken dikkat edilmesi gereken unsurlar; kaliteli malzeme seçimi, malzemenin kalınlığı ve kaliteli işçiliktir. Isı yalıtım ürünlerinden eps, xps ve taşyünü çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Isı yalıtım malzeme seçimi batman için 5 cm ya da 6 cm demek uygun değildir. Çünkü güneş gören cephelerin daha az, görmeyen cephelerin ise daha fazla yalıtıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca yalıtım firması ile çalışan işçilerin sigorta yaptırılması yönünde kesinlikle sözleşme yapılmalıdır. İş güvenliği ekipmanlarının kullanılması( çelik iskele, baret, iş güveliği ayakkabısı, eldiven) kesinlikle ısı yalıtım sözleşmesinde belirtilmelidir.

Pencere seçiminde Dikkat edilmesi gerekenler?

Pencere seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken;  pencerenin ısı iletim katsayısının düşük olmasıdır. Bunu da özetle ifade edersek camların 2 ve 3 tane olması, pencerelerin profil ve oda sayısı ısı iletim katsayısını düşüren faktörlerdir. Ayrıca pencerelerin sızdırmaz bant özelliği taşıması da vazgeçilmez bir unsurdur. Pencerelerin ısı iletim katsayısı enerji kimlik belgesindeki enerji sınıfını doğrudan etkilemektedir.

Yapılarda kullanılacak Malzeme Seçimi nasıl olmalıdır?

Yapılarda kullanılan malzeme seçiminde taşıyıcı sistem haricindeki bütün elemanlarında ısı iletim katsayısı düşük olan malzeme seçimi önemlidir. Taşıyıcı sitem yapının, temel elemanları, kolon, perde, kiriş ve döşemesidir. Taşıyıcı sistem dışında kullanılacak malzemeler, şap betonu, parke, tuğla, gaz beton, bims, pencere, kapı kesinlikle düşük ısı iletim katsayısına sahip elemanlar olmalıdır.

Çorum’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2019 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 834.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Çorum ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Çorum ilinde eski binaların ise yaklaşık % 8’i enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.457 kez görüntülendi