Çankırı Enerji Kimlik Belgesi

Çankırı Enerji Kimlik Belgesi

Çankırı Enerji Kimlik Belgesi

Çankırı enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da akcalienerji.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Çankırı da Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Eldivan, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun,  Kurşunlu,  Merkez,  Orta, Şabanözü, Yapraklı ilçeleri içinde enerji kimlik belgesi vermeye yetkili bir firmayız.

Çankırı ilçeler dahil nüfusu 180.945 ( 2015 ) olan İç Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Başlıca ekonomisi tarıma dayalıdır bunu yanı sıra hayvancılıkla da uğraşılmakta sanayisi yeni gelişme göstermektedir. Tarihte birçok medeniyetin uğrak yeri olmuştur. Çankırı kalesi, Taş Mescit, Karataş Hamamı ve Saat kulesi başlıca tarihi ve kültürel yerleridir. İlimizdeki Çankırı Karatekin Üniversitesi tek üniversitedir.

Enerji Kimlik Belgesinin Faydaları?

Enerji kimlik belgesi sadece ülkemizde değil bütün Avrupa ülkelerinde yapıların almış olduğu bir belgedir. Belge ile her binanın enerji sınıfı belli olacaktır. İlerleyen yıllarda enerji sınıfı yüksek olan binaların, enerji sınıfı düşük olan binalara kıyasla elektriği ve doğalgazı daha ucuza alacakları, emlak ve çöp vergilerini daha az ödeyecekleri öngörülmektedir. Buradaki amaç enerjiyi israf etmeden verimli kullanmayı teşvik etmektir. Ülkemiz enerji de maalesef dışa bağımlı ülke olduğundan enerji tüketiminin azalması ülke ekonomisine güç katacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Neden Zorunlu?

Enerji kimlik belgesi yasası yani 5627 sayılı enerji verimliliği kanununa göre Enerji kimlik belgesini almak zorunlu tutulmuştur. Enerji kimlik belgesi hem yapının kimliği hem de enerji karnesidir. Enerji kimlik belgesi bir kıstas durumundadır. Örnek verecek olursak;

Birbiri ile bire bir aynı iki bina düşünün.

Birisi ısı yalıtımı yaptırmış olsun, pvc cam kullanmış olsun, tasarruflu ampul kullanıyor olsun.

Diğer bina yalıtım yapmamış, pencereleri eski tip ahşap olsun, kullanılan ampulleri enkendesan olsun.

Bu durumda 1. Binanın enerji kimlik belgesindeki enerji sınıfı C çıksın,2. Binanın enerji kimlik belgesi D çıksın. Enerji sınıfı C sınıfı olan 1. bina elektrik için 0,19 TL/kWh öderken D sınıfı çıkan 2. Bina 0,21 TL/kWh gibi bir rakamı ödemek durumunda kalacağı öngörülmektedir.

Enerji Kimlik Belgesini Her Bina Almak Zorunda mı?

5627 sayılı enerji verimliliği kanununa göre

50 m2’den az yapılar,

Ömrü 2 yıldan az yapılar ile

Belediye sınırları dışında kalan 1000 m2’den az kullanım alanı olan binalar hariç tüm binalar Enerji Kimlik Belgelerini almak zorundadırlar.

Yapının Olmazsa Olmazı Enerji Kimlik Belgesidir?

Enerji kimlik belgesi binaların girişinde bulunan ilan panosuna asılmaktadırlar. Orijinal bir nüshası da yönetim tarafından muhafaza edilmektedir. Binadaki bir daire veya dükkanı değerleme için gelen expertiz yapının enerji sınıfını da dikkate alarak gayrimenkulün değerini tespit etmektedir.

Çankırı’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Çankırı ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Çankırı ilinde eski binaların ise yaklaşık % 2’si enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.291 kez görüntülendi