Binalarda enerji kimlik belgesi nedir

Binalarda enerji kimlik belgesi nedir

Enerji kimlik belgesi binaların kendine has mimarisi, kendine özgü yapım teknikleri, bulunduğu bölgeye ait enerji bölgesi sınıfının özellikleri ile oluşturulan binaya ait enerji performansının gösterildiği kimlik belgesidir. Bu belgeler 10 yılda bir alınması özelliği ile binadaki köklü değişikliklerin baz alındığı anlamı taşımaktadır.Misal bir bina yalıtımı bir kere yaptırır ve yalıtım özelliğini kaybetmediği sürece enerjiyi verimli kullanır.

Enerji kimlik belgesi için yalıtım zorunluluğu olmaması bina yönetimlerinin sorumluluğunu bir nebze de olsa azaltmaktadır.Mantolama enerji verimliliği kanunu çerçevesinde zorunlu değildir.Kanun şu an itibariyle sadece enerji kimlik belgesi alınmasını şart koşmaktadır.

Peki bina enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Enerji kimlik belgesi almak için yöneticilerin enerji kimlik belgesi yetkili kuruluşlarına başvuru yapması gerekmektedir. Çoğu yöneticinin bu kısımda atladığı en elzem konu yetki belgesini kontrol etmemiş olmasıdır. Malesef çoğu sektörde olduğu gibi bu sektörde de sahte belge düzenleyen firma olmayan şahıslar bulunmaktadır.

İkinci önemli konu ise firmaların enerji kimlik belgesi sorumluluğunun 10 yıl olmasıdır. 10 yıl içerisinde belgenin güncellenmesi gerektiğinde bu firmayı bulabilmek son derece önemlidir.

Enerji kimlik belgesi fiyatını öğrenmek için yetki almış işini iyi yapan referansları güçlü firmaları seçmek her zaman sizi rahatlatacaktır.

Enerji kimlik belgesi bir binaya 1  kere alınır. Firmaları araştırmak güvenilir işini iyi yapan firmaları tercih etmek size fayda sağlayacaktır.

25 Temmuz 2019
897 kez görüntülendi