Batman Enerji Kimlik Belgesi

Batman Enerji Kimlik Belgesi

Batman Enerji Kimlik Belgesi

Batman enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da akcalienerji.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk, Merkez, Sason ilçelerinde enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili sayılı firmalardanız.

Batman ilçeler dâhil nüfusu 566.633 ( 2015 ) tür. Konum olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Batman Hasankeyf Türbesi ve Kalesi, Petrol Rafinerisi ile meşhurdur. Tarihi olarak Köprüleri, Camileri ve Manastırları yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Yapılan yatırımlar ve gelişen sanayi ile Batman büyük değişime uğramıştır. Özellikle inşaat sektöründeki gelişme şehri büyük ölçüde geliştirmiştir. Batman Üniversitesi ildeki tek üniversitedir.

Batman Isı yalıtım ve Mantolama Sektörü

Isı yalıtım enerji kaybını önlemek için yapı elemanlarının ısıyı az geçiren elemanlarla yapılması işlemidir. Mantolama ise eski bir yapının dış duvarlarından yalıtım malzemeleri ile sarılması işlemidir. Yeni yapılan binaların enerji kimlik belgesindeki enerji değerlerinin minumum C çıkması şartı olduğundan yapılar bu şekilde tasarlanıp yapılmaktadır. Ancak eski binaların duvarlarının yalıtımı için çözüm dıştan ısı yalıtımı yani mantolama yapmaktır. Mantolama yasası ya da ısı yalıtım yasası yoktur. Ancak enerji kimlik belgelerinde her binanın enerji sınıfı ile sera gazı salınımı belirtilmektedir. Sera gazı salınımını azaltmak ve yapının enerji sınıfını artırmak için ısı yalıtımı çok önemlidir. Batman ilinde mantolama hizmeti veren yalıtım firmalarından birkaçı; STYLE YALITIM, KAVAK YALITIM, ER-SA GRUP MANTOLAMA’DIR.

Isı yalıtımda dikkat edilmesi gerekenler?

Isı yalıtım yaptırırken dikkat edilmesi gereken unsurlar; kaliteli malzeme seçimi, malzemenin kalınlığı ve kaliteli işçiliktir. Isı yalıtım ürünlerinden eps, xps ve taşyünü çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Isı yalıtım malzeme seçimi batman için 5 cm ya da 6 cm demek uygun değildir. Çünkü güneş gören cephelerin daha az, görmeyen cephelerin ise daha fazla yalıtıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca yalıtım firması ile çalışan işçilerin sigorta yaptırılması yönünde kesinlikle sözleşme yapılmalıdır. İş güvenliği ekipmanlarının kullanılması( çelik iskele, baret, iş güveliği ayakkabısı, eldiven) kesinlikle ısı yalıtım sözleşmesinde belirtilmelidir.

Isı yalıtım ne Kadar Enerji Tasarrufu sağlar?

Yapılan enerji etüdü çalışmalarında yapı termal kamera ile gözlendiğinden enerji kayıpları görülmektedir. %30-40 dış duvarlardan %25-30 çatıdan, %25-30 pencere kapı boşluklarından ısı kaybı oluşmaktadır. Isı yalıtımı sadece dış cepheye uygulanıyorsa buna mantolama denir. Mantolama kalınlığı doğru seçildiği takdirde enerji kaybının minimum %30’unu önlemiş olursunuz.

Batman’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Batman ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Batman ilinde eski binaların ise yaklaşık % 2’si enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.098 kez görüntülendi